The White Helmets: Bir insanı kurtarmak, bütün insanlığı kurtarmaktır..

The White Helmets: Bir insanı kurtarmak, bütün insanlığı kurtarmaktır..
“Var olan bütün hayatlar değer taşır. Bir çocuk benim çocuğum olmasa da evladımdır. O duyguyu anlatamam.“ diyor genç adam. Yıllardır süren iç savaşın bir mağduru o. Yıkılan hayatların enkazı altından çıkarılan cansız bedenlerin ve de son anda kurtarılarak yaşama döndürülen onlarca nefesin umudu olan bir sivil grubun da üyesi. Ülkesi bombalanırken ordan oraya koşuşturan gönüllü neferlerden sadece bir tanesi.

Hepsi farklı farklı mesleklere sahip olan bu insanlar her yeni güne bir cehennemin ortasında uyanıyorlar. Onlar enkazın içinde nefes alan insan var mı diye çırpınırken, bombalar patlamaya devam ediyor bazen onların başlarında bazen de ülkenin başka yerlerinde ki insanların başlarında. Onlar hayat kurtarmak için var gücüyle çalışırken birileri yeni canlar alıyor utanmazca. İşledikleri bunca cinayete rağmen, bu kadar kötülükle de yetinmeyip yeni planlar yapıyor arsızca. Ülke harap olurken vatanlarını terk etmeyenler korku ve sefaletin pençesinde, başka ülkelere sığınanlar ise oraya tutunmanın peşinde. Kalan da giden de ayrı ayrı derdin içinde.

2013’te kurulan Suriye sivil savunması olarak da bilinen Beyaz Miğferler, ülke çapında 120 merkezde faaliyet gösteren 2.900 sivilden oluşan bir örgüt. Kendi ülkesini vuranlara karşı kendi insanına yardım etmek için çırpınan bu adamlar, kendi içlerinde de 130’dan fazla kayıp vermişler. Bir yandan aileleriyle birlikte bu yangının içinde yaşam mücadelesi verirken diğer yanda savaşın ortasına doğan yüzlerce çocuğa umut olmuşlar. Bir haftalıkken yıkıntılar arasında kalan bebeği sağ çıkarttıklarında ona verdikleri ad gibi, orada ki insanlara mucize olmuşlar.  

Savaşın acımasız yüzünü anlatan bir belgesel Beyaz Kasklılar. İnsana ait ne varsa seven ve oraya dokunmak isteyen beni, insanlığımdan utandıran görüntüleri ile izlemeye değer bir yapım. İnsanın acımasızlığını ve aç gözlülüğünü tüm çıplaklığıyla ekrana taşırken, iyi insanların varlığını da hatırlatan bir film.  Bir yandan korkulacak kadar hayalet bir şehir diğer yanda bombalar altında korkusuzca koşuşturan gönüllüler ordusu. Bir yanda ayakta kalmaya çalışan insanlar diğer yanda bütün bunları sessizce izleyen koskocaman dünya. Hayattan koparılan masum insanlara karşılık sınıfta kalan insanlık. Akan gözyaşı ve kana rağmen tüm görkemiyle yükseldiğini ve ayakta kaldığını sanan medeniyet. Yıkan da insan, yapan da…Öldüren de insan, ölen de.

Diziler ve filmlerin yanı sıra içeriğindeki zengin belgeselleriyle de dikkat çeken bir mecra Netflix.  Belgesel izlemeyi seven biri olarak benim de favorilerimin arasında. The White Helmets de onlardan biri. İçimizi acıtan bir konuyu anlatıyor bize. Savaşın o korkutucu yüzünü tokat gibi çarpıyor suratımıza. İzlemek isteyenlere öneririm. Şimdiden iyi seyirler…

 


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER