Endonezya'da Türk dizileri: Muhteşem Yüzyıl, Paramparça ve Binbir Gece en sevilenler listesinde

Endonezya'da Türk dizileri: Muhteşem Yüzyıl, Paramparça ve Binbir Gece en sevilenler listesinde
Herkese yeniden merhaba!
 
Bu kez sizlere Endonezya’da izleyici alışkanlıkları ve popüler olan Türk dizilerinden bahsedeceğim. Endonezya’nın en büyük film ve dizi dağıtım şirketlerinden biri olan Soraya Film’in kurucusu Ram Soraya’dan aldığım bilgiler doğrultusunda hazırladığım bu yazıda biraz tarih, biraz kültür konuları ön planda olacak:)

Soraya film 1982 yılında Ram Soraya tarafından kurulmuş. Uzun metrajlı filmlerin dağıtımının yanı sıra dünyanın her yerinden birçok dizinin dağıtımını da gerçekleştiriyorlar. Türk dizilerini Endonezya pazarına ilk kez 2015 yılında Soraya Film tarafından getirilmiştir.
 
Bu coğrafyada da aşk ve tarih konulu diziler oldukça seviliyor. Güney Asya’da en çok müslüman nüfusa sahip olan Endonezya’da ciddi bir Türk dizisi hayranlığı var. Yerel halka dizileri neden bu kadar sevdiklerini sorduğumda ise; ilk aldığım cevap Türkiye hayranlığı oluyor. Bizim dizileri izlerken kendi hayatlarından farklı bambaşka bir dünya görüp etkileniyorlar. Yansıtılan aşka, tutkuya ve ışıltılı hayata ciddi bir imrenme durumu da var.

Endonezya’da prime time’da yayınlanan ve sevilerek izlenen en popüler üç dizi;

Muhteşem Yüzyıl,
Paramparça,
Binbir Gece.
 
En popüler Türk oyuncular ise Halit Ergenç, Meryem Uzerli, Erkan Petekkaya ve Bergüzar Korel.


 
Muhteşem Yüzyıl (Suleiman the Magnificent, The Magnificent Century)
 
Muhteşem Yüzyıl oldukça izlenen ve sevilen dizilerden biri. Bunun nedenine baktığımızda tarihte iki ülke ilişkilerinin büyük bir etken olduğunu görüyoruz. Osmanlı Devleti Endonezya bağımsızlık savaşında İspanya, Portekiz ve Hollanda sömürgeciliğine karşı Endonezya halkına yardım etmiş. Bu nedenle Türkiye ve Türk halkına karşı bağlılık duyuyorlar.

Endonezyalılar için liderlik önemli bir kavram. Kanuni Sultan Süleyman islami coğrafyada başarılı bir lider olarak kabul ediliyor. Televizyonda Sultan Süleyman’nın imgesini görmek bile onları etkiliyor. Süleyman'ın görkemli saltanatı ve İslam siyasi aktivizmi başarısını görmek için bu seriyi severek takip ediyorlar.

Aslında Malezya’da olduğu gibi Endonezya’da da muhafazakar kesim tarafından Kanuni’nin hayatının detaylı aktarılması ve haremden sahneler içermesi tepki çekmiş. Bazı sahneler muhafazakar müslüman kesimlerce oldukça eleştirildiği için sansürlenmiş.
 
Oyunculara olan ilgi ise bambaşka. Sosyal medya üzerinden Bahasa ve İngilizce dillerinde yarattıkları fan sayfaları ile oyuncular ile ilgili paylaşımlar yapmaya devam ediyorlar, sevdikleri oyuncular özelinde klipler hazırlayıp paylaşıyorlar. Bu coğrafyada yaşayan insanların en sevdiği şey kendi dillerindeki duygusal parçalarla, dizideki duygusal sahneleri birleştiren klipler yaratmak:)


 
Paramparça (Broken Pieces)
 
Endonezyalı seyirciler için aile içi değerler ve aşk konularındaki diziler her zaman daha ilgi çekici. Paramparça dizisi de bu nedenle Endonezya’da popüler olan dizilerden biri. Dizide beklenmedik şekilde gelişen olaylar izleyici tarafında merak uyandırıyor ve dizinin heyecanla izlenmesini sağlıyor. Kendi yerel dizilerinde güçlü karakterler olmadığı için Türk dizilerindeki güçlü karakterlerin mücadelesi her zaman ilgilerini çekiyor. Dizinin izlenmesinde etken olan diğer konulardan biri de kadınların Erkan Petekkaya’ya hayranlık duyması:)

 

Binbir Gece (1001 Nights)
 
Binbir Gece sıradışı konusuyla oldukça ilgi çekiyor. Aslında kişisel görüşüm, kendi hayatlarında yaşayamadıkları aşkı dizilerde görmek onlara iyi hissettiriyor. Kuaförde, restoranda, kafede, masaj salonunda sohbet ederken aşk ve evlilik üzerine sorular soruyorum. Genelde kadınlardan aldığım cevap, çoğu aşık olmadan evlenmek zorunda kalmış. Endonezya’da evliliklerde genelde kadınların görüşü alınmıyor, hatta çok üzücü ki eşi ona zorla sahip olduğu için evlenmek durumunda kalanlar olmuş.

Bu durum oldukça acı bu nedenle kadınlar genel olarak filmlerde ve dizilerde aşkı görüyorlar ve etkileniyorlar. Dizide Bergüzar Korel’in canlandırdığı Şehrazat karakterini güçlü kadın simgesi kabul ediyorlar. Belkide kendi olmak istedikleri karakterin yansıması Şehrazat onlar için kim bilir… Kafalarında canlandırdıkları Türk kadını davranışlarıyla ve fiziğiyle Bergüzar Korel. Oyuncuyu hem güzel hem de iyi davranışlar sergilemesi nedeniyle çok seviyorlar.

Dizinin diğer başrol oyuncusu Halit Ergeç’in Binbir Gece’de rol alması ardından Muhteşem Yüzyıl’daki rolü ile Endonezyalı izleyiciler arasında oldukça popüler bir oyuncu haline gelmesini sağlamış, Halit Ergeç’in de ciddi bir hayran kitlesi var.
 
Güney Asya genelinde bizde olduğu gibi benzer konulardaki diziler ilgi çekiyor. Seyirciler Türkçe bilmeseler bile dizilerin ve oyuncuların sosyal medya hesaplarını takip edip, onların yeni dizilerini heyecanla bekliyorlar. Şimdilik Endonezya’dan aktaracaklarım bu kadar. Herhangi bir sorunuz olursa mail atabilirsiniz.
 
Sevgiyle kalın.BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER