Aşk Laftan Anlamaz Hindistan’ı kavuruyor!

Aşk Laftan Anlamaz Hindistan’ı kavuruyor!
Uzun zaman sonra ilk kez bir dizi bu kadar sürükledi beni. Bali’de saat farkına rağmen yeni bölümü yayına girer girmez bu bölümde neler olacak acaba dediğim, yer yer yabancı olan ev arkadaşlarıma alt yazılı hali ile izlettiğim muazzam dizi:)

Murat ve Hayat arasında tutkulu aşkı en gerçekçi şekilde gördüğümüz, en hüzünlü anlarında bile bizi eğlendiren bir diziydi Aşk Laftan Anlamaz. Başarılı projelerin Türkiye’yi aşıp dünyaya yayılması, hatta Hindistan’a kadar gelmesi oldukça gurur verici.


 
Kaynağından bilgi
 
Gelelim Aşk Laftan Anlamaz’ın Hindistan’da nasıl bu kadar popüler olmaya başladığına… Hindistan’da dizinin ve oyuncularının milyonlarca izlenen videoları ve aktif iletişim yapılan Facebook sayfaları mevcut. Bu konuda sizlere kaynağından bilgi vermek adına detaylı bir araştırma yaptım. Sıkı bir Türk dizisi takipçisi olan Hintli blogger Nisha’ya ulaştım. Kendisi Aşk Laftan Anlamaz’la ilk kez geçtiğimiz Ekim ayında Youtube’ta tanışmış. Viral olarak sosyal medya üzerinden yayılmaya başlayan dizi aslında bir çok kullanıcının karşısına Youtube önerilerinde çıkmış. Daha sonra sosyal medya platformlarında, Facebook grupları ve sayfalarında konuşulup paylaşılmaya başlanmış. Hindistan’da Türk dizilerinin dağıtımını yapan Zindagi kanalı henüz dijital platformunda Aşk Laftan Anlamaz’ın gösterimine başlamamış. Bu nedenle dizinin takipçileri Facebook sayfaları ve Youtube üzerinden diziyi izliyor. Dizinin düzenli olarak yayınlanması için Hintli fanlar Türk dizilerinin dağıtımını yapan Zindagi’yi mail yağmuruna tutuyor.

Nisha’nın bahsettiği bir diğer konu da dizinin fanlarının Bollywood’taki yapım şirketlerine Hint uyarlamasının çekilmesi için mail attıklarını yönünde.
 
Neden Aşk Laftan Anlamaz bu kadar seviliyor?
 
Hinti seyirciler, genel olarak Hindistan yapımı dizilerin çok uzun sürdüğü içinmonotonlaştığından şikayet ediyor. Bunun sonucunda zamanla lokal dizlere ilgileri azalıyor. Türk dizilerini tercih etmelerinde konuların daha hızlı gelişmesi, akıcı oluşu ve dizlerde İstanbul’u görmenin büyük etken olduğunu dile getiriyorlar.

Dizinin neden bu kadar beğenildiğini araştırdığımda ve Hintli seyircilere sorduğumda ise; Hint ve Türk kültürünün yakın olması, dizideki tutkulu aşk ve seyircinin Murat ve Hayat’ı birbirlerine çok yakıştırıyor olması cevabını aldım. Buna ek olarak başrol oyuncularının yakışıklı ve güzel olması da önemli bir detay:)
 
Peki kimler izliyor?
 
Aşk Laftan Anlamaz Hindistan’da genele yayılmış bir izleyici kitlesine sahip. Genç nüfus daha çok izliyor gibi düşünsek de kadın kitle ağırlıklı ve yaş ortalaması 7’den 70’e. Büyükanneler bile diziyi merakla takip ediyor:)


 
Murat’ın Bakışları, Hayat’ın masumiyeti
 
Dizi oyuncularına olan ilgi ise bambaşka. Yüksek takipçili fan hesapları yaratıp, düzenli olarak oyuncular hakkında içerik üretiyorlar.  Burak Deniz’in canlandırdığı Murat karakterinin yakışıklı olmasının yanı sıra bakışları Hintli kadınların ilgisini çeken konuların başında geliyor. Hayat’ın ise saflığı ve masumiyeti forumlarda ve sosyal medyada en çok konuşulan başlıklardan biri. Bunun yanı sıra Hande Erçel’in dizideki makyajı ve giyim tarzı da bloglara konu olacak kadar ilgi çekiyor.


 
Murat ve Hayat’ın müzik videoları milyon izlenme alıyor!
 
Murat ve Hayat’ın dizideki duygusal sahnelerinden oluşan ve Hint yerel müzikleriyle birlikte yayınlanan videolar milyonlarca kez izleniyor. Youtube’ta yer alan ‘’TheOldBell’’ hesabının dizi özelinde yayınladığı romantik videoları kullanıcılar tarafından oldukça seviliyor.
 

Romantik ve ve kullanıcıyla duygusal bağ kurabilen yapımlar her zaman Hintli seyircilerin ilgisini daha çok çekiyor. Hindistan’da daha şimdiden ciddi bir kitleye sahip olan Aşk Laftan Anlamaz, dijital platformlarda yayınlanmaya başladığında fan kitlesini çok daha büyütecek gibi gözüküyor. Şu an Türkiye’de  yayınlanan diğer Türk dizilerinin de yakın zamanda Hindistan pazarında ses getireceğine birebir tanık olacağız. Merak ettiğiniz konular ile ilgili e-mail gönderebilirisiniz.
 
Şimdilik hoşça kalın.BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER