Güney Asya’da Türk Dizileri

Güney Asya’da Türk Dizileri
Herkese Güney Asya’dan merhaba,
 
Çocukluğumuzda bizi ekran başına kilitleyen efsane Güney Amerika, Brezilya dizilerinin yerini artık Türk dizileri almış durumda. Her geçen gün daha fazla ülkeye yayılan Türk dizileri Güney Asya’da da oldukça popüler. Peki, nasıl oldu da Türk dizileri Güney Asya’ya kadar yayıldı?

Uzun bir süredir Güney Asya’nın çeşitli ülkelerinde yaşıyorum. Belirli bir süre o toplumla yaşayınca kültürleri ve televizyon alışkanlıklarına dair birçok detayı öğrenme şansınız oluyor. Güney Asya ülkelerinde ciddi bir televizyon izleme alışkanlığı var. Bu durumu girdiğiniz mağazalarda, iş yerlerinde ve komşularınızda görebiliyorunuz. Daha genç kesim ise dizileri internet üzerinden ya da mobilden izliyor. Bu nedenle Asya’da kanalların büyük kısmı dijital platformlara kaymaya başlamış durumda. Bu konuda GSM operatörlerinin bile video izleme üzerine aylık paketleri bulunmakta.
 
Asya genelinde dizi izleme alışkanlığına baktığımızda, ülkelerin kendi dizi sektörlerindeki yapımlarına ek olarak; Güney Kore, Türk ve Hint dizileri oldukça izleniyor. Güçlü kültürlere sahip ülkeler kendi yapımlarıyla dünyanın her yerindeki izleyiciye çok kolay bir şekilde ulaşıyor.


 

Güney Asya’da ‘’Türk Lokumları’’
Asya basınının ‘’Turkish Delights’’ olarak tanımladığı Türk dizileri Asya pazarına birkaç yıl önce Hindistan kökenli medya grubu Zee Essel Grup’la birlikte girdi. 2017 itibariyle sadece dijital platforma dönen Zee Essel Grup’a bağlı Zindagi TV Asya dizi pazarını domine ediyor. Bu pazarda güçlü rol oynayan ve pazarı büyüten Zindagi TV’nin başarısı, Asyalı genç nüfusu ana hedef kitle olarak konumlandırarak, dünyanın dört bir yanından hayatları konu alan popüler dizileri tek bir platformda toplayıp kullanıcıya sunmasında gizli.
 
Dizilerin ilk yayınlandığı ülkeler Hindistan, Pakistan ve Endonezya. Şu an Malezya, Filipinler ve Vietnam’da da Türk dizileri oldukça izleniyor. Bu ülkelerde en popüler dizilerin başında Fatmagül’ün Suçu Ne? (Fatmagul), Adını Feriha Koydum (Feriha), Aşk-ı Memnu, Bir Aşk Hikayesi, Kuzey Güney, Küçük Ağa, Muhteşem Yüzyıl, Cesur ve Güzel gibi diziler geliyor. Aslında Asya’daki ülkelerde kültürlerine göre Türk dizilerinin izlenmesi farklılık gösteriyor. Fatmagül’ün Suçu Ne ve Adını Feriha Koydum Hindistan’da diğer dizilere oranla daha popüler. Adını Feriha Koydum 2015 yılında 45 haftada 368,000 izlenerek Hindu konuşulan pazarda birinci olmuş. (Kaynak: BARC)


Bir başka örnek Malezya. Malezya müslüman ağırlıklı nüfusa ve muhafazakar yapıya sahip bir ülke olduğu için geçtiğimiz günlerde Muhteşem Yüzyıl’daki bazı sahneler oldukça gündem yarattı. Dizi sansürlendi ve incelemeye alındı. Bu tepkinin sebebi Malaylarla ilk diplomatik ilişkileri başlatan Padişah’ın Kanuni Sultan Süleyman olması ve onun bu şekilde gösterilmesinin İslam’a da uygun olamadığı yönündeydi. Asya’da dizi izleyicilerinin biz Türk dizi severler ile benzer bir özelliği sosyal medyayı aktif olarak kullanmaları. Hemen hemen birçok Türk dizisinin ve dizi oyuncusunun o ülke özelinde fanları tarafından oluşturulan sayfaları bulunmakta ve fanlar bu sayfalarda aktif iletişim yapmaktalar.
 
Güney Asya’da izlenen Türk dizilerinin ortak noktasına baktığımızda daha çok kadın izleyiciler tarafından izlendiğini görüyoruz. Aşk, dram, mücadele gibi konuları içeren diziler ülkemizde olduğu gibi burada da rağbet görüyor. Çünkü hepimiz hayallerimizdeki hayatları ve aşkları dizilerde izlemekten keyif alıyoruz.
 
Güney Asya’da Türkseniz fotojenik olmak şart!
 İşin halkla buluşma kısmında ise yaşadığım enteresan anılardan bahsedeceğim. İlk olarak 4 sene önce Ortadoğu’da başıma değişik ve tebessüm ettiren olay gelmişti. İş seyahati için Lübnan’a gitmiştim, birlikte çalıştığım Lübnanlı iş arkadaşım Beyrut’taki son günümde benden ailesiyle tanışmamı rica etti ve bir pazar günü beni evlerine davet etti. Evin içindeki manzara inanılmazdı. Televizyonda Aşk-ı Memnu açık, evdeki tüm kadınlar TV karşısında ellerinde nargile ve çayları ile oturmuş diziyi izliyorlardı. Türk olduğumu duyunca hepsi sırayla fotoğraf çektirdi. Bana dizi karakterlerini, dizinin çekildiği evi ve günlük yaşamımı sordular. O zamanlar çok şaşırmıştım:) Asya’da da benzer şeyler oluyor. Özellikle Müslüman köylerinde ve Müslüman bölgelerde Türk dizilerine talep çok fazla.

Mesela Endonezya’nın Gili Ada’sında küçük bir hediyelik eşya satan dükkana girdim. Dükkan sahibi Türk dizilerini takip ettiklerini söyledi. Türk olduğumu söyleyince tüm esnaf gelip benimle fotoğraf çektirdi. Gümüş dizisinin oyuncularının fotoğraflarını gösterdiler. Hatta genç bir kız Songül Öden ve Kıvanç Tatlıtuğ’un fotoğrafını telefonuna duvar resmi yapmıştı:) Yine Bali’de gittiğim kuaförde Aşk-ı Memnu izliyorlardı, ben de oturup kuaförde çalışanlarla birlikte izledim. Her zamanki gibi Türk olduğumu duyduklarında hemen fotoğraf çektirdiler. 

O gün kuaförden bedava saç bakımı vermişlerdi, teşekkürler Türk dizi endüstrisi:)
 
Bu Ranini.Tv’de sizler için Asya’dan ilk yazım, bundan sonra düzenli olarak farklı içerik çeşitliliği ile sizlere Asya’da Türk dizleri ve oyuncuları hakkında bilgi vereceğim, yerel halk ve yapımcılar ile röportajlar yapacağım. Merak ettiğiniz konular ile ilgili e-mail gönderebilirisiniz.

Şimdilik hoşçakalın.
 

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER