Günlük dizi izliyorum ama niye?

Günlük dizi izliyorum ama niye?
Evden çalışmanın ‘ev kadınlığı’ ya da ‘ işsizlik’le eş anlamlı sayıldığı toplumumuzda insanları bunun böyle olmadığına ikna etmeye çalışmaktan usandım. Ev kadınlığı ya da işsizlik kötü bir sıfat olduğu için değil elbette. Ev kadını yaftasını yediğiniz zaman karşı tarafın sizden beklentisi büyük ölçüde arttığı için. Sonsuz ve derin bir saygıyla bütün ev kadınlarının önünde eğiliyorum. Bu işi profesyonel anlamda yürüten bütün kadınlarımıza gıptayla bakıyorum. Ben evden çalışmak ve ev kadını olmak arasında sıkışmış, bedeni evde, ruhu dünyaya sığmayan binlerce kadından biriyim. İyi tarafı; işime gelince ev kadını, işime gelince evden çalışan biri gibi davranıp egomu her iki açıdan da doyurabiliyor olmam. Kötü yanı, ev kadını gibi hissettiğim bir gün aniden çıkan bir işle bütün büyünün bozulması.. Ya da tam tersi; bin tane iş birikmiş, pc başında gözlerim yuvalarından çıkmış çalışırken komşunun kahveye gelip ısrarla senin ‘bir iş yetiştiriyor oluşuna’ inanmak istememesi..

Sanırım iç içe geçmiş bu hayat stilini -kimi zaman deliriyor olsam da- büyük ölçüde kanıksadım. Ev kadını olmanın gerekliliklerini elimden geldiği ölçüde yerine getirmeye çalışıyorum. Bu raconlardan biri de ‘günlük dizi’ seyretmek.
Günlük Türk dizilerinin belleğimdeki tarihi Ferhunde Hanım ve Kızları’na dayanır. Aile meseleleri, günlük ev hali gibi konuların samimi ve neşeli şekilde işlendiği o günlerden bugünlere çok zaman geçti. Neler değişmedi ki günlük dizilerin içerikleri değişmesin? Elbette günlük diziler de mutasyona uğrayıp bugünkü kıvamlarına ulaştılar. Hem de sayıca çooooğalarak. ‘Ferhunde Hanım ve Kızları’ ile başlattığım günlük dizi sevdamı ‘Bizim Evin Halleri’yle devam ettirdim. Hiç unutmam ‘Misket’le aynı döneme denk gelir ilk hamileliğim. Neyse…  Bizim Evin Halleri bitince tam da ‘‘Benim için günlük dizi sayfası kapandı’’ diyordum ki Unutma Beni  başladı. ‘‘Bi bakayım bu nasıl bir şeymiş?’’ dememin üzerinden tam 5 ‘beş’ yıl geçti. Çocuğum doğdu; büyüdü, ikincisi oldu, şimdi o da büyüyor ve Unutma Beni  hala devam ediyor. Etsin, ben memnunum. Sözümü tutamadım ve tam beş yıldır dönüp dolaşıp her gün aynı saatte aynı ekran karşısında buluyorum kendimi. Milyonlarca kadın neden günlük dizi izliyor bilmiyorum. Ama inanın benim haklı sebeplerim var. Buyurun o sebepleri deşelemeye…
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER