Perşembe seyircisi hâlâ aç, iyi tasarlanmış bir proje bütün dengeleri değiştirebilir!

Perşembe seyircisi hâlâ aç, iyi tasarlanmış bir proje bütün dengeleri değiştirebilir!
Most Yapım'ın Fox Türkiye için hazırladığı Çoban Yıldızı perşembenin boşta gezinen Total seyircisini çekmeye devam ediyor. Total'i bir türlü kucaklayamayan perşembe dizileri Vatanım Sensin ile Cesur ve Güzel'e rağmen halen gün doyma noktasına gelmedi. Bu durumda Show Tv'nin Pastel Film'den aldığı yeni drama Bir Deli Sevda'yı perşembeye koyarak pastadan pay almayı denemesi oldukça mantıklı görünüyor. Özetle, Perşembe hâlâ müsait. İyi tasarlanmış, potansiyel boşluğu doğru kavramış bir hikaye o güne girerse bütün ayarları kökünden bozabilir.

Futbol maçları kadın işlerinin izlenme oranları pek etkilenmez. Maçtan bağımsız olarak bakıldığında Star TV'nin pahalı prodüksiyonu Cesur ve Güzel'in izlenme oranları zaten 4 haftadır 6 bandında dolaşıyordu. Dizi dün geceyi çok az kayıpla kapattı. Total seyircisini dışlayan AB'yi kucaklayan tasarımıyla hikaye AB'de 6.71 reyting, 16.00 share alarak üçüncü oldu. Dizi 20+ABC1 kategorisinde ise 13. 89 share alarak yine üçüncü oldu. Fox Türkiye'de üçüncü bölümü yayınlanan Çoban Yıldızı dün gece Beşiktaş- Olympiacos maçının ardından Total'in lideri oldu ve 13.15 share aldı. Dizi 20+ABC1 kategorisinde 4.57 reyting, 10.18 share aldı.

Kanal D'nin bu sezon en başarılı işi olan O3 Yapımı dönem draması Vatanım Sensin dün gece 20+ABC1'de 6.93 reyting, 15.21 share aldı. Dün gecenin kazananı UEFA Kupası bünyesinde yayınladığı Beşiktaş- Olympiacos maçı ile TRT1 oldu. Maç her üç kategoride de lider çıktı. Atv'de düşerek yoluna devam eden Engin Akyürek ve Fahriye Evcen'in başrollerini paylaştığı Ölene Kadar'ın özeti 20+ABC1'de asıl bölümden yüksek oran aldı. Bölüm aynı kategoride 4.00 share alarak 29'uncu oldu. Show Tv'de final yapan Cesur Yürek seyircisiyle PT2'de vedalaştı ve aynı kategoride 7.15 share aldı. O Ses Türkiye final bloğunu yayınlamaya başlayan Tv8 ise dün gece 9.99 share alarak 10'uncu oldu.

Bu arada Kanal D, yayına sırası bekleyen iki dizisinden birinin yayın gününü tıpkı tahmin ettiğimiz gibi pazartesi olarak açıkladı. Es Film- Barakuda ortak yapımı İsimsizler, 27 Mart akşamı saat 20:00'de yayına giriyor. Bu hafta puzzle'ın eksik parçası da tamamlanacak ve kanal Dark Story projesi olan Kara Yazı için de gün ilan edecek.

Hafta başında Başbakan yardımcısı ve hükümet sözcüsü Numan Kurtulmuş'un format hakkındaki açıklamalarının ardından dün bu açıklamayı doğrulamasıyla İzdivaç programlarının sonuna gelindiği kesinleşti. Bir süredir %2'lik yüksek ceza oranlarıyla RTÜK tarafından dövülen bu programlar için final zamanı Mart'ın son haftası yapılacak olan toplantıdan sonra kesinleşecek. Atv'de yayınlanan Esra Erol'da, Show Tv'de yayınlanan Evleneceksen Gel, Star Tv'de yayınlanan Zuhal Topal'la ve Kanal D'nin Kısmetse Olur'u topun ağzındaki yapımlar. Bu ve benzeri formatların KHK ile yasaklanmasını televizyonculuk bağlamında da toplumsal bağlamda da doğru bulmadığımızı belirtmek isteriz. Sektör pastadan pay alma yarışındaki tehlikeli hırsını kontrol altına almalı ve bu formatı KHK olmadan ıslah etmenin yolunu bulmalıydı. Yasaklamanın önü bir kez açıldıktan sonra ikinci sınavın içerik denetimi ve yayın sürelerinin düzenlenmesi konusundan geleceği sektör yöneticileri tarafından kestirilebiliyordur umarım.

İzdivaç programları yayınlanan kanalları öğle kuşağında sırtında taşıyor. Yayından kaldırıldıkları anda kanalların o kuşakta ne yapacakları merak konusu. Tehlikeyi yıl başında sezerek kuşağa yeni formatlar bakmaya başlayan kanallar var. Bu formatların dün geceki karnelerine bakacak olursak; Show Tv'de yayınlanan Evleneceksen Gel, Total'de 17.72 share; Atv'de yayınlanan Esra Erol'la 14.41 share; Star'da yayınlanan Zuhal Topal'la 14.24 share ve Kanal D'de yayınlanan Kısmetse Olur 9.96 share aldı.


Reyting listesinin tamamı için TIKLAYINIZ!


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER