Chicago Justice: Sülaleye bir kardeş daha geldi

Chicago Justice: Sülaleye bir kardeş daha geldi
Dick Wolf, Amerika'da televizyon sektörünün en kurt yapımcılarından birisi. Özellikle polisiye ve hukuk karışımı diziler yapıyor, bunu da tutturuyor. NBC kanalı ile olan ilişkisi ise takdire şayan, 30 yılı aşkın süredir devam ediyor. Miami Vice'ın ardından kanala beş tane polisiye/hukuk karışımı Law and Order dizisi yaptı.

Bunların iki numarası Law and Order: SVU hala hayatta, 18. sezonuna devam ediyor. Ondan sonrasında ise karşımıza seri haline gelen Chicago'yu getirdi. Öncelikle şehrin itfaiyecilerini Chicago Fire'da, sonra polislerini Chicago P.D.'de, ardından doktorlarını Chicago Med'te izlemeye başladık. Bu sezon da kısa süre önce adli makamları anlatan Chicago Justice başladı. Mantar gibi ürüyorlar (üretiyor) resmen. Gelecek sezona yeni bir tane getirirlerse hangi meslek grubu olur diye bir merakım bile var zaten şimdiden...

Üstelik Chicago serisinin bir diğer özelliği de 'etkileşimli' bir dizi olması. Yani nihayetinde hepsi aynı şehirde geçen diziler. Bilenleri vardır, bir dizideki karakter yeri geldiğinde işi gereği bir başkasına konuk olabiliyor. P.D.'de polis olan bir karakterin kardeşi Med'te doktor mesela! Ayrıca zaman zaman crossover dediğimiz ortak bölümler de çekiyorlar. İşte bunun üçlüsünü de Chicago Justice'ın açılış bölümü için çektiler.

Fire bölümünde başlayan yangını, P.D. polisleri araştırıyor, Justice'ta da suçluların cezai işlemleri hallediliyor. Med ekibi ise arada kendini gösterip yaralıları tedavi ediyor. Dört dizi üç bölüm içinde iç içe geçmiş durumda yani. (Chicago Fire 5×15, Chicago P.D. 4×16, Chicago Fire 1×01)

Ben Chicago Fire'ı izlemiyorum. İstesem de niyeyse bir türlü olmadı ama duyduğuma göre en benlik Chicago dizisi oymuş. Chicago P.D.'de karakterleri tanısam da yeterince gerideyim. Chicago Med'i düzenli takip ediyorum. Bu, birbirine girmiş seriye olan sempatimden Justice'ın da başına geçtim.

Ama crossover temelli açılış yaptıklarından Chicago Justice izlemenin yolu diğerlerinden de geçiverdi. Bağımsız olarak izlemesi güzel olurdu ama Chicago Fire 5×15 ve Chicago P.D. 4×16 izlemeden Chicago Justice izleyen hiçbir şey anlamaz açıkçası.

Dürüst olmak gerekirse diğer dizileri de izlemeyi gerektiren bu tarzdaki uzantılardan pek hoşlanmıyorum. En son The Blacklist: Redemption'da bu durum oldu ama ana diziyi de zaten izlediğimden sorun yaşamadım. Bunda da spoiler konusunda huylanmama rağmen oturdum iki saatlik üç dizi bölümünü izledim. 

Yazı devam ediyor...
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER