Santa Clarita Diet: Yok böyle bir protein diyeti!

Santa Clarita Diet: Yok böyle bir protein diyeti!
A Series of Unfortunate Events'in ardından, Netflix, 13 bölümlük yepyeni orijinal kanlı komedi serisi Santa Clarita Diet'i 3 Şubat'ta izleyiciyle buluşturmaya hazırlanıyor. 18 Ocak günü Paris'te özel bir davetle prömiyeri gerçekleştirilen dizinin ilk iki bölüm izlemesi yapıldı. Gösterimin ardından düzenlenen "zombi temali" kokteyl, başrol oyuncuları Drew Barrymore ve Timothy Olyphant'ın katılımıyla gerçekleşti.

Kara mizah/korku türü Santa Clarita Diet'in yaratıcısı Victor Fresco; My Name Is Earl, Go On, Better Off Ted gibi yapımlardan da tanıdığımız bir isim. Yönetmen koltuğunda Ruben Fleischer, Ken Kwapis, Marc Buckland ve Tamra Davis oturuyor. Oyuncu kadrosunda ise; Drew Barrymore'un yanısıra, Justified'dan tanıdığımız Timothy Olyphant, Thomas Crawford, Christina Ferraro, Terry Walters ve Ramona Young gibi isimler yer alıyor. Unutmadan söyleyelim, Drew Barrymore ve Timothy Olyphant dizide aynı zamanda uygulayıcı yapımcı olarak yer alıyorlar. Geçmişe dayanan ilginç bir detay ise, iki oyuncunun da zamanında (1996 ve 1997) Scream (Çıglık) sinema serisinde oynamış olmaları.Menüde taze insan eti var!
Santa Clarita Diet; Sheila (Drew Barrymore) ve Joel (Timothy Olyphant) adındaki emlakçı karı-kocanın, Kaliforniya'nın Santa Clarita bölgesindeki sakin hayatının bir anda absürt bir biçimde yoldan çıkmasını konu alıyor. Sheila ölüyor, fakat anında bir dönüşüm geçirerek tekrar varoluyor. Hem de zombi olarak! Artık yaşamak icin ihtiyacı olan tek bir şey var: Insan eti! Kan tutanlar uzak dursun !

18 Ocak akşamı Paris'te özel davet mekanının girişinde Netflix logosu izleyicileri karşıladı. İçeri girer girmez kurulmuş platform, fonda dizinin afişiyle fotoğraf çekilmek isteyen davetlilere ayrılmıştı. Ardından geçilen salon ise dizinin konseptine uygun şekilde kan kırmızısı tonlarda "zombi teması"na uyarlanmıştı. Alışılmıs sinema sandalyelerinin aksine, rahat kanepeler ve pufların eşlik ettigi bu samimi projeksiyon organizasyonu kokteylle başladı. Çeşitli şaraplar ve atıştırmalık tatlı mısırların yanısıra, konseptle ahenk içerisinde "Bloody Mary" kokteylinin sunumu da unutulmamıştı. Los ambiyansa yerlerdeki kanlı ayak izleri, kan torbaları, şırıngalar ve dizinin afişinde de yer alan, içinde ceset varmışçasına kanlı bir el çıkan buz çantası da eşlik ediyordu. Sunumların ardından Santa Clarita Diet'in ilk iki bölümünün gösterimine geçildi.  Kızlarıyla beraber Santa Clarita'da yaşayan emlakçı karı-koca Sheila ve Joel'in orta halli rutin hayatı, müşterilerine ev gezdirdikleri bir gün olağanüstü bir olayla altüst oluyor. Sheila bir anda kusmaya başlıyor. Ama hiçbir insanın kusamayacağı kadar çok bir şekilde. Öyle ki, ne olduğu belli olmayan bir organ çıkıveriyor içinden. Böyle bir durumda ölmesi gerekirken, hiçbir şey olmamış gibi yeniden hayata dönüyor. Hem de gayet sağlıklı bir biçimde. Aceleyle hastaneye giden çift, bir sonuç alamayınca evlerine geri dönüyor. Sheila gayet sağlıklı görünüyor. Bir süre sonra ise gariplikler ortaya çıkmaya başlıyor. Sheila'nin kalbi atmıyor, normal yemek yerine çig et yemeye başlıyor ve hatta o da yetmiyor, insan etine ihtiyaç duyuyor! Yaşayan ölü, zombivari bir canlıya dönüşüveriyor! Ama çok iyi bir zombi. İnsan yediği iğrenç sahnelerde bile gayet sempatik. Ne kadar olabilirse artık !

Dizinin absürt-korku ve kara mizah teması da bu noktada ortaya çıkıyor. Klasik zombi hikayelerinin tersine, olay, komedinin ağır bastığı bir tonda sunuluyor. Sehirden uzaklaşıp insanlardan kaçmak yerine, kocasının ve kızının korkuya kapılmayıp destek vermesiyle hayatlarına bir şey olmamışçasına devam etmeye karar veriyorlar. Joel cok sevdiği karısına yardım etmek için elinden geleni arkasına koymuyor. Evet, evet resmen onun beslenebilmesi icin öldürecek insan bulmaya başlıyor. Seçimlerini kötü insanlardan yana yapmaya özen gösteriyorlar elbet. Konu cinayet de olsa seçim önemli tabii!Bir saat süren iki bölümlük gösterimin ardından, atıştırmalık kücük hamburger ve cupcake sunumlarıyla organizasyon devam etti. Samimi tavırlarıyla dikkat çeken başrol oyuncuları Drew Barrymore ve Timothy Olyphant da kokteylde hazır bulundular. Davetliler oyuncularla bir araya gelerek fotoğraf cektirip dizi hakkında konuştular. Mekana gelmeden önce France 5 kanalında C à Vous programına katıldıklarını anlatan Barrymore ve Olyphant, dizinin promosyon turu kapsamında Paris'ten Madrid'e, sonra da Berlin'e gideceklerini söylediler. Oyuncuların mekanı terk etmesinin ardından dağılan davetlilere hatıra olarak Netflix torbalarında hediyeler verildi: Santa Clarita diyetini yapabilmek için bir blender bottle ve kopmuş kanlı bir parmak!

Bu noktada dizinin sosyal medya PR çalışmalarından bahsetmezsek olmaz. Gerçek bir diyetmişcesine sloganlarla çekilen reklam filmivari parodiler ve kurulan web sitesi ne yalan söyleyelim yeterince ilgi çekici ve merak uyandırıcı. Bakalım dizi beklentileri karşılayabilecek mi?

Korkudan çok absürt komedi unsurlarının ağır bastığı Santa Clarita Diet, bir nevi Dexter, The Walking Dead, IZombie ve Crazy Head dizilerinin karışımı gibi de diyebiliriz. Kara mizahla zombi hikayesinin karışımının dozunun ne kadar doğru tutturulup tutturulmadığı ise yoruma açık... 

İyi seyirler... 

Fotoğrafların devamı için sayfaları tıklamaya devam ediniz..
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER