Bu kez güldürmeyenlerde bu hafta: Hasbro reklamı

Bu kez güldürmeyenlerde bu hafta: Hasbro reklamı
Tam ‘Artık bundan da kötü bir şey izleyemeyiz’ derken daha da saçma bir şey geliveriyor ekrana. Şaşırtmanın da (en olumsuz anlamıyla), ‘Gerçekten bu kadar aymazlık olabilir mi?’ dedirtmenin de bir sınırı yok yaşadığımız yerde. ‘Efsane ters köşe yapacağız, millet günlerce konuşacak’ hayaliyle çıkılan nice yol, izleyiciyi ‘Pespayelik mi şuursuzluk mu?’ sorusu ile karşı karşıya bırakarak son buluyor.  

Bunun en taze örneği oyuncak üreticisi Hasbro’nun reklam filmi kanaatimce. Yılbaşını neden dışarı çıkmak yerine evde oyunlar oynayarak geçirmemiz gerektiğini anlatmak isteyen reklamın temel mesajı dışarıda nasıl kazıklanacağımız ancak bunu anlatırken kullanılan şakanın tecavüz olması akıllara zarar. Dolandırıcı taksiciden aşırı ödeme alan vestiyer görevlisine kadar türlü çeşitli gece hayatı insanlarının bizi nasıl kazıklayacağını en argosundan mesajlarla anlatan reklam filminin finali de, hani olur da mesajı bir türlü almazsak atlama olmasın diye Tecavüzcü Coşkun karakteri ile yapılmış. Nuri Alço’nun içecek reklamlarına çıkmasını bağrıma taş basıp kabullenmiş olsam da Tecavüzcü Coşkun ile biten bir kutu oyunu reklamına hazır değilim, olmayı da düşünmüyorum.

Bu reklam fikrini bulan, reklamı çeken, reklamda oynayan insanların hiçbirinin normal şartlarda böyle bir mesajı destekleyeceğini düşünmüyorum, eminim hepsi çok iyi insanlardır ve ‘Kadına şiddete hayır’ diye onlarda Facebook paylaşımı yapmışlardır. Gel gör ki samimi olmak, sokak dilini reklamda kullanmak ile ‘tecavüz şakası yapmak’ arasında çok ince bir çizgi var (bu kadar ince olduğunu bilmiyordum aslında, bana kalsa baya kalın bir çizgi) ve alenen geçilmiş bu reklamla. Keşke yapılmasaydı. Gelen tepkiler sonucu reklamın web sitelerinden kaldırıldığını açıkladı marka. Tekrarı olmaması dileklerimle.

Not: Reklamın link’ini bilerek vermedim, hala görmemiş olan varsa elbette internetlerden ulaşılabilir.  


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER