Arkadaşlar iyidir...

Arkadaşlar iyidir...

“Bir kıvılcım düşer önce, büyür yavaş yavaş
Bir bakarsın volkan olmuş, yanmışsın arkadaş
Dolduramaz boşluğunu ne ana ne gardaş
Bu en güzel, bu en sıcak duygudur arkadaş

Ortak olmak her sevince, her derde, kedere
Ve yürümek ömür boyu, beraberce, el ele
Olmasın hiç o ta içten gülen gözlerde yaş
Bir gün gelip, ayrılsak bile seninle arkadaş.”

Son zamanlarda sürekli kendimi bu şarkıyı mırıldanırken buluyorum… İlk kez ilkokulu bitirirken sınıf öğretmenimizin mezuniyette söylememiz için bizlere dinlettiğinde duymuştum bu şarkıyı. Daha sonra ise ‘en’lerim arasındaki yerini hızlıca almıştı. Yılmaz Güney’in Arkadaş filmi için hazırlanan bu şarkı; Şanar Yurdatapan’ın sözleri, Atilla Özdemiroğlu’nun bestesi ve Melike Demirağ’ın o muhteşem sesiyle tüm dostların hislerine tercüman olmuştur. Şimdi ise yıllar sonra yeniden bir dostluk için TV ekranlarında dönüp durmaya başladı. Üstelik bu sefer Gripin yorumu ve Emre Karayel’in dostluğa dair cümleleriyle:

“Hatırla! İlk adımı, ilk acelen, sevincin, öfken, hüznün, hırsın, üç doğrun bir yanlışın, omzunda ağladığın, omuzlarda ağlattığın, beklediğin, beklettiğin, sustuğun, hiç susmadığın, bazen canın, bazen can düşmanın...”

Bu sözleri duyarken kaçımızın aklından çocukluk arkadaşlarımız geçmiştir bazılarının hala hayatımızda olduğunu, bazılarının ise eski hatıralarda sadece güzel bir anı olarak kaldığı… Benim için hayatta aileden sonra en önemli şeydir ‘dostluk’ ya da bu kavram içerisinde bir araya gelen dostlarım... Hatta bazen aileni seçemezsin ama dostlarını kendin seçerek onları ikinci bir aile yaparsın. “Hayatta herkesin bir dostu olmalı” derim hep aynen Emre Karayel’in dile getirdiği gibi beklediğimiz, beklettiğimiz, sustuğumuz ya da omzunda ağladığımız... 

Onlardan bizi biz yapan, hayatta daha güçlü tutunmamızı sağlayan. Bazen kırarsınız, kırılırsınız ama ihtiyacınız olduğunda yanı başınızda belirdiğini bilirsiniz. Arkadaşlar İyidir dizisinin önce tanıtımlarını izlerken ardından da genel hikayesini okurken hep bu düşünceler dönüp durdu kafamda. Yeniden hatırladım dostluğun önemini ve aslında sevdiğim tüm dizilerin temelinde aşk kadar dostluğun da ön planda olduğunu. Şu anda ekran başına geçip Show TV’nin bu yeni projesini izler miyim hiç bilmiyorum ancak bildiğim bir şey varsa; o da Arkadaşlar İyidir sayesinde son birkaç gündür dizi arşivimde dostluğun önemini anlatan sahneler arasında sürekli zaping yaptığım. 

İzlerken de şunu fark ettim son zamanlardaki tüm romantik-komedi ya da komedi türündeki Türk dizilerinde de mutlaka dostluğun öneminin altı çiziliyor. Bu önemli kavramı bizlere sık sık hatırlattığı için hepsine teşekkürü borç bilir ve sizinle arşivimdeki o ağlatan ya da yeri geldiğinde güldüren dostluklara dair unutulmaz sözleri paylaşmak isterim...

 

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER