Acısıyla tatlısıyla Sosyal TV’de bir yıl

Acısıyla tatlısıyla Sosyal TV’de bir yıl

2015 yılını Sosyal TV’de oldukça hareketli bir yıl olarak tamamladık. Televizyonlardaki düzenin yavaş yavaş değişmesi ve sezon çizgilerinin bulanıklaşması sonucunda birçok yeni yapım hayatımıza girerken, sevdiklerimizin bir kısmı da yayın hayatlarını tamamlayarak ekranlara veda etti. Bu yıl aynı zamanda dizi sirkülasyonun arttığı bir yıl olarak Türk televizyonculuk tarihinde kendine bir yer etti. Romantik komedilerin ciddi bir çıkış yaptığı yılda dizi süreleri ve yapımların kalitesi en çok tartışılan konuların başında geldi.

2015 yılı aynı zamanda televizyon fanlarının en hararetli ve ateşli yıllarından biri oldu. Türkiye’de “fan” kavramının yavaş yavaş gelişip oturmaya başlaması, dizi severlerin örgütlenip kolektif bir şekilde hareket ettikleri birçok yeni gelişime yol açtı. İzleyicinin sesini duyan, gözü kulağı olan Ranini TV gibi platformların sektörün izleyicisi ile buluşmasına da büyük katkısı oldu. 2015 yılı Twitter üzerinde dizi yazarlarının, yorumcularının ve içerik otoritelerinin doğup parladığı bir yıl olarak da Sosyal TV tarihinde yeni bir sayfa açtı.

Bir hüzünlü vedadır bizimki 

Bu sene sevdiğimiz uzun soluklu bazı diziler ve kısa zamanda hayatımıza girip, bizi stresten uzaklaştıran yapımlarla vedalaşmak zorunda kaldık. ATV'de Karadayı, Kara Para Aşk ve Kara Ekmek, Star TV'de Medcezir, Kardeş Payı ve Güzel Köylü, Kanal D'de Ulan İstanbul ve Beş Kardeş, TV8'de  Kaçak Gelinler, TRT 1'de Yedi Güzel Adam, Beni Böyle Sev ve FOX TV'de Kiraz Mevsimi bunların sadece bir kısmıydı.

Karadayı 3. sezonunu tamamlayarak 15 Haziran’da son kez #KaradayıEfsanesi diyerek bizlere veda etti. Fan kitlesi ile güzel bir iletişimi olan ekip izleyicilerini teşekkür ederken, Karadayı fanları da dizi ekibini, oyuncuları ve senaristleri yalnız bırakmayarak tüm gece desteklerini, mutluluklarını ve teşekkürlerini paylaştılar.  


Kısa zamanda bir Sosyal TV efsanesine dönüşen Medcezir, 2. sezonun sonunda 12 Haziran’da #HiçUnutmayacağız diyen sevenlerinin parmak uçlarında ekranlara veda etti. Vedasında dakikada 828 tweet ile Bir Sosyal TV rekoruna imza atan dizi, ekibi, oyuncuları ve izleyicisi ile tam kadro Twitter’da yer aldı ve vedalarını birlikte yaptı.

 

Kara Para Aşk, bu yılki 2. sezonun sonunda ekranlara veda eden bir diğer yapım oldu. Hem Türkiye’den hem de yabancı ülkelerden hatırı sayılır bir fan kitlesine sahip olan dizi 15 Temmuz’daki son bölümü ile 2014-2015 sezonun en geç final yapan yapımı oldu.

 

Bu yılın en beklenmedik finali ise 2. sezonuna daha yeni başlayan Kiraz Mevsimi'nden geldi. 2014 yazında başlayarak tam bir yıl boyunca ekranlarda kalan dizi, bu yaz 51. Bölümü ile ilk sezonu noktalamış, Kasım başında ise yeni ve farklı bir konseptle ekranlara dönmüştü. Fakat 2. sezon macerası uzun sürmedi ve düşen reytinglerin de etkisiyle 8 bölüm sonra #EnGüzelVeda diyerek ekranlara veda eden dizi arkasında kırgın bir izleyici kitlesi bıraktı. İzleyiciler dizilerinin bitişi için yas tutsalar da finalin güzelliği hakkındaki yorumlarını esirgemeden paylaştılar. Finale herkesin davet edilmesi çok beğenilen bir fikir olurken, final sahnesi, sevenlerin gözlerini yaşlara doldurdu ve duygulu bir vedayla ekran macerasını noktaladı.Hüzünlü vedalarımızın dışında bir de ekranlara hızla gelip bir o kadar hızlı terk edenler oldu. Fabrika Kızı, Racon: Ailem İçin ve Sevdam Alabora, 4 bölümde izleyicilerine veda ederken Günebakan, Gamsız Hayat ve Şehrin Melekleri 5. Bölümlerini görebildi. Kara Kutu, Milat, Mutlu Ol Yeter ve Beyaz Yalan biraz daha uzun dayanan diziler oldu. Show TV’nin Ne Münasebet’i ve ATV’nin Analar ve Anneler dizileri ise 11 bölüm yayınlandıktan sonra erken finallerini yaptı.

Bunların dışında 13. Bölüm eşiğine gelen diziler de oldu. Sen Benimsin, Yaz’ın Öyküsü ve Serçe Sarayı 13 bölüm ardından sessiz sedasız veda ederken Tatlı Küçük Yalancılar arkasında üzgün bir hayran kitlesi bırakarak kısa ama hızlı ekran hayatını sonlandırdı. Büyük eleştiriler ve Pretty Little Liars fanlarının çıkışları ile yayına başlayan dizi bir süre sonra bazı fanları kendi saflarına bile çekmeyi başarmıştı. İzleyicilere göre izledikleri iyi uyarlamalardan biri kategorisine yerleştirilen dizi arkasında bir grup yeni oyuncuyu da sektöre hediye ederek veda etti.

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER