Sektörden Haberler: Uçtu uçtu Ezel uçtu

Sektörden Haberler: Uçtu uçtu Ezel uçtu
Ezel'in yurt dışına satışı hikayesi

Anlamadan, öğrenmeden yorum yapma konusunda bir dünya markasıyız. Başlık olarak seçtiğim konudaki bilgi kirliliği TİMS'in Show Tv için hazırladığı Suskunlar dizisinin NBC tarafından satın alınıp Game of Silence olarak yeniden uyarlanmasıyla başladı. Herkes, "yahu Suskunlar zaten Sleepers'dan araklandı, nasıl olur da NBC alır?" cümlesi üzerinden fikir beyan etmeye başladı. Günlerce yazıldı çizildi. Üstelik sadece sosyal medya değil, meslek büyüklerimiz de bu konuyu yanlış tarafından yazdı, yazmaya da devam ediyorlar.

Koskoca NBC, iş bilmez olduğu için Sleepers'tan "çalıntı" bir işi ekranına taşıyarak riske giriyordu, bundan civcivli konu olur mu? Olmaz. Oysa gerçek bilgi bir telefon uzaklarında.. Cannes'da düzenlenen MIPCOM Fuarı'nda Pınar-Kerem Deren çiftine denk gelince önce bu konuyu sordum ve dahi seyahat dönüşünde yazdım da.. Olayı son kez anlatıyorum. Bunun üzerine de ısrarla "çalıntı- esinlenme" iması yapanları vicdanlarına emanet ediyorum.

Suskunlar, Timur Savcı'nın, Pınar Bulut Deren'e verdiği bir gazete kupüründen yola çıkılarak ***Cümlenin devamına dikkat ediniz*** Sleepers namlı filme kaynak olan Lorenzo Carcaterra'nın (Filmin senaryosunu da yönetmen Barry Levinson ile birlikte çalıştılar) aynı adlı romanından telifi ödenerek uyarlanmış bir projedir. Aynı romanı siz de alıp uyarlayabilirsiniz eğer eser sahibi ile telif konusunda anlaşırsanız. 

Hani, Deren çifti işleri ekrandayken deli gibi eleştirdiğim yazarlardır. Koruma güdüsüyle yazıyorsun diyenlere de bir tür ön cevap olsun. Hatta Ezel'in de "Monte Kristo Kontu"nun çakması olduğu iddialarına cevap vermek isterim. Ezel'in, söz konusu eser ile benzerliği yüzyıllardır çevirip çevirip uyarlanan "Geri dönüş ve İntikam" temasından mütevellit. Üstelik Ezel'e yasal bir engel ile karşılaşma riskini sıfırlamak için nazik davranıp "esinlenme" tespiti yapanların Keşanlı Ali Destanı hakkındaki yorumlarını da bir müsait zamanda duymak isterim mesela.. Neyse..

Şimdi, Ay Yapım (Evet, bizde hikayeler yapım şirketlerine ait ve bu satış ve uyarlamalar yapım şirketlerini bağlıyor; yazarları değil..) Ezel'in de senaryosunu yurt dışına satmış. Hangi kanal/ yapım şirketi olduğu konusunda kesin bilgiye ulaşamadım ama Ay Yapım'ın Fatmagül'ün Suçu Ne ve Kuzey Güney'i de uyarlanmak üzere sattığını biliyoruz. Bu hikayeler için NBC ve CBS'in adı geçiyordu. Bakalım Ezel hangi kanalda kendine yer bulacak. Biliyorsunuz Ay Yapım, Berkun Oya'nın hikayesi "Son"u da satmış ancak Runner adıyla uyarlanan pilot bölüm ilgili kanaldan yayın onayı alamamıştı. Runner şimdilik rafa kalktı anlayacağınız.

Diğer haberlere geçmeden önce son bir şey daha söyleyeyim. Geçen hafta Paramparça ve Nurgül Yeşilçay hakkında yazdığım haberi neredeyse alıntılamayan mecra kalmadı. Sağ olsunlar, tamamına yakını (Posta kaynaklamadı ve Medyatava hiç oralı olmadı. Artık medyatava'nın bana ne gıcığı varsa ertesi gün Norman Reedus haberimizi alıp; göz göre göre kaynaksız yayınladılar.) kaynak göstererek yayınladı. Hepsine teşekkür ederim ^^
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER