Yurt dışına dizi satışının kapısını ilk aralayan Kanal D, MIPCOM'un yükselen değeri oldu!

Yurt dışına dizi satışının kapısını ilk aralayan Kanal D, MIPCOM'un yükselen değeri oldu!
Dünyanın en prestijli, en büyük televizyon fuarlarından biri olan MİPCOM 2015 Fransa'nın Cannes şehrinde başladı. Bu yılın onur konuğu, pembe dizilerin anavatanı Brezilya'nın da arasında bulunduğu 130 ülkeye 300 milyon dolarlık dizi satan Türkiye oldu. Fuarın yıldızlarından biri de Kanal D'ydi.
 
Türkiye fuara yapım şirketleri, oyuncuları ve içerikleriyle çıkarma yaptı, dev ekranlarda türk dizileri gösterildi. Türk dizilerinden elde edilen gelir 300 milyon dolar civarında, 2023 hedefi ise 1 milyar dolar.
 
Bu başarıda Kanal D'nin ise katkısı çok büyük. Dünya Türk dizilerini 2004 yılında Kanal D’de yayınlanan Gümüş dizisi ile tanıdı. Yurtdışı kapılarını Türk yapımlarına Gümüş’le açan Kanal D son 5 yılda 129 Ülke’ye 52.788 Bölüm  ve 64.315 saat içerik satarak büyük bir başarıya imza attı.
 
Kanal D Genel Müdürü Pelin Diştaş Yaşaroğlu, Türk dizilerinin uluslararası arenadakini yerini ve hedeflerini “Dialogue With The Americas”  paneli ve katıldığı The Women Lunch Best” yemeğinde anlattı. En çok soru Şili'de ve Meksika’da reyting rekorları kıran Fatmagül’un Suçu Ne? dizisiyle ilgili geldi.

Diştaş, Türk dizilerinin başarısının başka hiç bir güçle gerçekleştirilemeyeceğini belirterek "Biz Fatmagül'le bir tabuyu yıktık, 3 farklı erkeğin tecavüzüne uğrayan bir kadının kendini, kimliğini bulması, yaşadıklarını ve sonrasını anlattık. Dizinin bu başarısı gücünü hem gerçekten hem de oyuncularından alıyor" dedi.
 
8 Ekim’e kadar sürecek olan fuarda Kanal D standı ve içerikleri büyük ilgi görüyor.BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER