Selahattin Paşalı, Avrupa Film Akademisi'nin üyeleri arasına katıldı!

Selahattin Paşalı, Avrupa Film Akademisi'nin üyeleri arasına katıldı!
Avrupa’nın film kültürünü tanıtma gayesiyle sektörden birçok profesyoneli bir araya getiren Avrupa Film Akademisi bünyesine yeni isimler dahil etti.

Yapılan duyuruya göre Avrupa Film Ödülleri için oy kullanma hakkına sahip olacak, 44 ülkeden 709 tanınmış film profesyoneli Akademi'ye katıldı. Bu isimlerin arasında Selahattin Paşalı da yer alıyor.

Avrupa Film Akademisi'nin yeni üyeleri arasında Matteo Garrone, Cate Blanchett, Maria Bakalova, Cheng-Hsu Chung, Valentina Bellè, Cristi Puiu, Juraj Lerotić, Molly Manning Walker ve Benita Sarah Bailey de yer alıyor.

Türkiye'den kabul alan diğer isimlerin arasında Saadet Işık Aksoy, Ceylan Özgün Özçelik, Arda Çiltepe, Selcen Ergun, Mahmut Fazıl Coşkun, Azra Deniz Okyay ve Deniz Tortum gibi isimler de bulunuyor.Emin Alper’in dünya prömiyerini 75. Cannes Film Festivali’nde yapan, ulusal ve uluslararası festivallerde birçok ödül toplayan son filmi Kurak Günler, 2022'de Avrupa Film Akademisi’nde ‘en iyi kurgu’ ödülünün sahibi oldu. Selahattin Paşalı'nın başrollerinden birisi olduğu film, Nuri Bilge Ceylan’ın ‘Mayıs Sıkıntısı’ filminden beri akademiden ödül alan ilk Türkiye yapımı film olmuştu.

Avrupa Film Akademi'sinin üyesi olan yerli oyuncuların arasında, 2020'de Akademi'ye kabul edilen Damla Sönmez de bulunuyor.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER