Dünyada en çok izlenen ve ilgi gören Türk dizileri hangileri?

Dünyada en çok izlenen ve ilgi gören Türk dizileri hangileri?
Türk dizi sektörü 2023'te daha da büyüyerek dünya genelinde yayılmaya devam etti. The Economist'in haberine göre ülkemiz en fazla dizi ihracatı yapan 3. ülke oldu.

ABD ve İngiltere'nin arkasında olan Türkiye'nin çıkışı 2011'de ekranla buluşan  Muhteşem Yüzyıl ile başladı. Diziler sadece Orta Doğu'da değil, Avrupa ve Latin Amerika'da da popüler hale geldi. Parrot Analytics'in araştırmasına göre 2020-2023 arasında Türk dizilerine olan küresel talep, Kore dizilerine olan %73'e kıyasla %184 arttı.

Yayınlandığı dönemde hem Türkiye'de hem yakın coğrafyada inanılmaz etki yaratan ve 70'den fazla ülkede gösterilen Muhteşem Yüzyıl'ın aradan geçen zamanda 500 milyondan fazla kişi tarafından izlendiği biliniyor. Dizinin hayranları arasında ünlü rapçi Cardi B da bulunuyor.

Tuba Büyüküstün, Engin Akyürek ve Erkan Can gibi ünlü oyuncuların başrolünde olduğu polisiye ve aksiyon dizisi undefined">Kara Para Aşk, Türkiye'de sevildiği kadar dünyada da oldukça ilgi gördü. Ünlü futbolcu Lionel Messi'nin 2018'de çocuklarını paylaştığı bir fotoğrafta televizyonda Kara Para Aşk dizisinin açık olduğu dikkat çekmişti.

Engin Altan Düzyatan'ın başrolünde olduğu tarihi drama Diriliş Ertuğrul özellikle Hindistan, Pakistan ve Ortadoğu gibi ülkelerde büyük ilgi gördü. Bölümleri bir dönem Netflix'te de yayınlanan dizinin YouTube'da Urduca dilindeki dublajı 153 milyon görüntülenme aldı. Parrot Analytics'e göre, dünya nüfusunun büyük bir kısmının Covid-19 nedeniyle tecritte olduğu Mayıs 2020'de, küresel olarak en çok talep gören dördüncü TV dizisiydi. O yıl Pakistan'ın o zamanki başbakanı İmran Han, programı "İslami değerleri" nedeniyle övmüştü ve Lahor'da Ertuğrul'un bir heykeli dikildi.

Dijitalde daha cesur programların yapıldığından bahseden The Economist'in yer verdiği dizi ise Kulüp. Kulüp, "hapishanede geçirdiği yılların ardından kızıyla yeniden bir araya gelen eski bir mahkûmu konu alıyor. Dizi, 1950'lerde İstanbul'da azınlıklara yönelik pogromları anlatıyor - en hafif tabirle siyasi açıdan hassas bir konu." şeklinde tanıtılıyor. Muhteşem Yüzyıl'ın 139 bölümüne karşılık Kulüp'ün şu ana kadar 20 bölümü olduğuna da dikkat çekiliyor.

Bir diğer nokta ise ekranlarda nelerin görünebileceğinin "rahatlatılmasının" Türkiye’nin, dublajlı ya da altyazılı dizilere diğer pek çok ülkedekinden daha dirençli olan İngilizce konuşan izleyicilere ulaşma şansını artırabileceği konusu.

The Economist, İspanya (La casa de Papel) ya da Güney Kore’nin (Squid Game) aksine, Türkiye’nin Amerika ya da İngiltere’de henüz büyük bir başarısı olmadığına yer verse dahi Türk dizilerinin izlenmeye değer olması için İngiltere ve Amerika’yı fethetmesi gerekmediğine de dikkat çekiyor. Hatta Kuzey Afrika ve Avrupa’nın bir kısmını Osmanlı İmparatorluğu’na katan Sultan Süleyman'ın bile bu kadar ileri gidemediğinden bahsediyor.

Dünya genelinde büyük ilgi gören ve çok izlenen yerli diziler arasında ise şunlar yer alıyor:

* Muhteşem Yüzyıl
* Kara Para Aşk
* Diriliş Ertuğrul
* Ezel
* Aşk-ı Memnu
* Kulüp
* Sen Çal Kapımı
* Kurtlar Vadisi
* Gümüş
* Erkenci Kuş
* Medcezir
* Karadayı
* Binbir Gece
* Öyle Bir Geçer Zaman Ki
* Fatmagül'ün Suçu Ne?
* SılaBİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER