Ankara Valiliği Pembe Hayat Kuirfest’i yasakladı

Ankara Valiliği Pembe Hayat Kuirfest’i yasakladı
Festival yasaklarının arasına Kuirfest de dahil oldu.

Ankara Valiliği, bu sene "Ankara’ya dönüş" temasıyla 23-25 Şubat tarihleri arasında 12. kez yapılması planlanan festivalin yasaklandığını etkinlik mekanlarına tebliğ etti. Valilik'in kararında "kamu düzeninin, genel sağlığın ve genel ahlakın, başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması amacıyla" yasaklandığına yer verildi.

Yasak kararını duyuran ve eleştiren bir açıklama yayınlayan Kuirfest, festivali online bir şekilde devam ettireceklerini duyurarak bir başvuru formu paylaştı. Açıklamanın tamamı ise şöyle:

"23-25 Şubat tarihleri arasında Goethe Institut Ankara, Makina Mühendisleri Odası Eğitim ve Kültür Merkezi ve Mülkiyeliler Birliği'nde gerçekleşmesi planlanan etkinliklerimiz Ankara Valiliği Hukuk İşleri Şube Müdürlüğü tarafından yasaklandı.

İlgili valilik biriminin yetkisi dışında verdiği, dosya numarası dahi konmaya tenezzül edilmemiş seri kopya yasak kararı 22 Şubat Cuma günü Makina Mühendisleri Odası Eğitim ve Kültür Merkezi'nde gerçekleştirdiğimiz açılışın başlamasına yarım saat kala kolluk kuvvetleri tarafından tebliğ edildi.

Pembe Hayat Derneği olarak avukatımız aracılığıula yürütmenin durdurulması için İdari Mahkeme'ye başvurduk. Elimize tutuşturulan bu seri kopya yasak kararını artık ezberledik. Daha önce de film izlemesi, piknik yapması, yürümesi, çay içmesi, bir araya gelmesi yasaklanan lubunya için bu ne ilk, ne de son çerçevesi hukuk olmayan yasak uygulaması.

Şunu tekrar hatırlatmak isteriz; Pembe Hayat KuirFest, 2017 Ankara lubunya etkinlikleri yasakları ve akabinde idari baskıları deneyimlemiş, ana ayağını İstanbul’a taşımak zorunda kalsa da her seferinde yasakları yasaklamış, yasaksızlık özlemiyle her yıl yeni yollar açmış bir lubunya festivalidir. Kararla ve alıcıları ile mücadelemiz elbette hukuk zemininde sürecek. Ancak şu anda bu aklın sınırlarını zorlayan kür gerekçeler silsilesine, numarasız boş kağıda, ya da karara ayıracak bir dakikamız bile yok. Vaktimizi dahi çalmanıza izin vermeyeceğimiz kadar ezberledik.

12. Pembe Hayat Kuirfest, küründen online bir şekilde etkinliklerini aksatmadan devam edecek. Sen saatini ayarla, takvimini değiştirme ve bizden haber bekle lubunya. #DöndümBak dedik bir kere aşkım, kışı ısıtmamıza engel olamayacaklar!"BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER