ABD'de Senaristler Birliği’nin (WGA) grevi resmi olarak sona erdi

ABD'de Senaristler Birliği’nin (WGA) grevi resmi olarak sona erdi
THR Illustration
ABD'de Senaristler Birliği’nin (WGA) grevi resmi olarak sona erdi.

Birliğin yönetim kurulunun yeni kararı, Pazartesi günü geçici bir anlaşmanın imzalandığına dair yapılan duyurunun ardından geldi. 148 gün süren grev, birlik tarihinin en uzun süren ikinci grevi oldu.

2-9 Ekim tarihleri arasında üyelerin onayına sunulacak anlaşma üç yılı kapsıyor ve Mayıs 2026'ya kadar geçerli olacak. Çoğunluğun kabul oyu vermesinin ardından yazarların ücretinde %5 artış yapılacak. 2024'te %4, 2025'te ise %3,5 artış olacak.

Anlaşmazlığın önemli maddelerinden birisi olan yapay zekada kazanan taraf ise yazarlar oldu. Geçici anlaşmaya göre yapay zeka, edebi metin yazmada kullanılamayacak ve yazılanlar kaynak materyal olarak düşünülmeyecek.

Dijital yayın gelirlerinde ise görüntülenmeye geçildi. Netflix'in sisteminde olduğu gibi, içeriğin ABD'deki toplam izlenmesi süresine bölündüğünde çıkan sayıya göre değerlendirme yapılacak. Yüksek bütçeli yapımlar, ilk 90 günlerinde platformun ABD'deki üyelerinin en az %20'si ya da daha fazlası tarafından izlendiği takdirde sabit (fixed) yerel ve yabancı telif gelirinin %50'si kadar bonus alacaklar.

Yeni sistem 1 Ocak itibarıyla uygulanmaya başlayacak. Örneğin yarım saatlik bölüm için senaristler 9,031 $, bir saatlik bölüm için 16,415 $ ve 30 milyon $ üstü bütçeli bir film için 40,500 $ bonus alabilecekler. Dijital platformlar, yine Netflix'in dizilerinde olduğu gibi, toplam izlenmeyi ABD ve uluslararası dahil olmak üzere birliğe bildirecekler.

Anlaşmada sağlık ve emeklilik hakları ya da senaryo odasının minimum gereklilikleri konularında da iyileşmeye gidildiği öğrenildi. WGA'nın grevinin sona ermesiyle gözler 14 Temmuz'dan beri greve devam eden oyunculara çevrildi. ABD'de dizi sezonunun açılabilmesi için en geç Kasım sonuna kadar SAG-AFTRA'yla da anlaşılması bekleniyor.BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER