TRT Diyanet Çocuk’un en sevilen içerikleri tabii’den de izlenebiliyor!

TRT Diyanet Çocuk’un en sevilen içerikleri tabii’den de izlenebiliyor!
Kalplere Yolculuk sloganı ile yayın hayatına başlayan ve çocuklar için eğlendirirken öğreten çizgi diziler üreten TRT Diyanet Çocuk yapımlarını, kanal yayınının yanı sıra, tabii çocuk kategorisinde istenildiği zaman istenildiği yerde seyretmek mümkün hale geliyor. 

TRT uluslararası yayın platformu tabii’nin zengin içeriğinde artık yakın zamanda yayın hayatına başlayan TRT Diyanet Çocuk kanalı da yer alıyor. Çocuklar için eğlendirirken öğreten animasyon çizgi diziler üreten tematik bir kanal olan TRT Diyanet Çocuk’un en sevilen içeriklerine bundan böyle tabii çocuk kategorisinden de ulaşılabilecek. Böylelikle izleyiciler dünyanın dört bir yanındaki çocuklar için tasarlanan TRT Diyanet Çocuk yapımlarına tabii üzerinden canlı olarak erişebilecek ve diğer yandan da bu yapımları istedikleri zaman istedikleri yerde seyredebilecek.

Ailece izlenebilecek özgün içerikleriyle ailelere ve geniş bir çocuk kitlesine ulaşmayı amaçlayan tabii’de çocuklar Kaptan Pengu ve Arkadaşları, Kardeşim Ozi, Rafadan Tayfa, bir tabii orijinal yapımı olan Küçük Dahi İbn-i Sina vb. gibi yapımlarla dostluk, çevre bilinci ve tarihi miras gibi değerleri öğrenirken merak duygularını da geliştiriyor. Şimdi bu içerikler arasında TRT Diyanet Çocuk’un iyiliği ve insani değerleri yücelten ve dünyanın her ülkesindeki çocuklara hitap eden, yapımları da yer alıyor. Bu sayede tabii’nin çocuklara yönelik, aslında tüm insanlığı kapsayan, değer odaklı içerikleri daha zengin ve çeşitli hale geliyor.  Gölge oyunumuzun kahramanları olan Karagöz ve Hacivat’ın günlük hayattaki maceralarının anlatıldığı Hay Hak, üç kardeşin hem doğayı keşfettiği hem de hayata dair bilgiler öğrendiği Cümbür Cemaat Kamptayız, Ali ve köpeği Rıkkıbız’ın her bölümde, Arif ve Bilge'nin hazırladığı bulmacaların cevaplarını arayarak yeni bir maceraya atıldığı Meraklı Hafiye, karavanla dünyayı gezegen dede-torunun hikayesi Gezgin Çelebi, dünyanın her yerinden araştırıp buldukları iyilik haberlerini internet kanalında yayınlamaya başlayan yedi çocuğun iyilik hareketine şahitlik ettiğimiz 7 Kıtadan İyilik Habercileri başta olmak üzere 16 yeni yapım tabii izleyicileri ile buluşuyor.

İşte, TRT Diyanet Çocuk kanalının istenildiği zaman istenildiği yerde tabii üzerinden izlenebilecek içerikleri:

Hay Hak (6-12)
Gölge oyunumuzun kahramanları olan Karagöz ve Hacivat’ın günlük hayattaki maceralarının anlatıldığı “Hay Hak”ta etik, dini ve ahlaki değerler üzerine kurulu hikayeler her bölüm eğlenceli bir şekilde işleniyor.

Cümbür Cemaat Kamptayız (6-12)
Zeynep, Yavuz ve Yusuf sekiz kişilik geniş bir ailenin üç çocuğudur. Aile büyükleri çocukların doğayı keşfetmeleri ve Allah’ın yarattığı mucizevi canlıları yakından tanımaları için onları yaz tatilinde uzun bir orman kampına götürür. Çocuklar, günlük kamp işleri dışında hem doğadaki canlılarla tanışır hem de hayata dair bilgiler öğrenir. Başta zorlu olan bu yolculuk zamanla eğlenceye; sevgi, saygı, temizlik, hoşgörü, sabır, yardımlaşma gibi temel ahlaki unsurların kazanımlarına dönüşür.

Mimikolar (3-6)
Gago, Beno ve Filo mimikleriyle bir şeyler anlatmaya çalışan sevimli kahramanlarımızdır. Karakterlerimiz kişisel özellikleri sayesinde çeşitli parodiler sergiler.

Meraklı Hafiye (6-12)
İstanbul’un tarihi yarımadasındaki Arifane Sahaf; içinde her türden kitap ve dergiyi, bin bir eşyayı, koleksiyonları gizler. Semt ahalisinin Arif Babası, torunu Bilge'yle burayı çekip çevirir. Arif, bir gün yeni tanıştığı Ali'nin kitaplara olan ilgisinden etkilenir. Ali'ye sipariş edilen kitapları dağıtması karşılığında her gün bir kitap hediye edecektir. Ali, anlaşmayı kabul eder. Fakat bir şartı vardır: Sahafa geldiği her gün için bir bulmaca/oyun sözü alır. Ali ve köpeği Rıkkıbız her bölümde, Arif ve Bilge'nin hazırladığı bulmacaların cevaplarını arayarak yeni bir maceraya atılır.

Aslan Parçası Cesur (6-12)
Diyarbakır Ulu Cami’de geçen hikayemiz, camiye sığınan kedi yavrusu Cesur’un diğer hayvanlarla yaşadıkları eğlenceli serüvenleri ve Aslan Parçası Cesur’a dönüşüm hikayesini anlatır. Diyarbakır Ulu Cami İmamı Hasan Hoca, cami avlusunda çeşitli hayvanlar besleyen merhametli bir kişidir. Bir gün avluda korkudan titreyen bir kedi yavrusu bulur. Bu yavruya Cesur adını verir ve kendini cesur hissetmesi için ona bir aslan yelesi takar. Her bölümde cami ve çevresine hakim olmak isteyen kedi çetesinin lideri Sarp ve sakar yardımcısı Şaşkın ile mücadele eder.

Galip Mülayim (6-12)
Galip Mülayim, Mustafa, Selim ve Salih aynı okula giden, aynı mahallede yaşayan dört arkadaştır. Her biri ayrı ayrı karakterler olsa da aynı caminin kubbesi altında namaza durur ve bahçesinde oynayıp soluklanırlar. Caminin imamı Bayram Hoca, ibadetlerinde, oyunlarında, kamp ve gezilerinde yanlarında olmaktan sevinç duyar. Kahramanımız Galip Mülayim neşeli, esprili, hazır cevap ve son derece öz güveni yüksek bir çocuktur. Dini yaşam ve ibadetleri didaktik bir bilgi olarak değil hayatın içinde, eğlenceli ve gerçek tecrübeler olarak mescidin huzur dolu atmosferinde soluyan kafadarların maceraları zamanla bir serüvene dönüşür.

Kutup (6-12)
Oyuncak Ayı Kutup, Tek Tekerlekli Bisiklet Aks ve Kurma Kuş Gugu, çocukların savaşta kaybettiği oyuncaklardır. Bu yüzden de çocukların hayalinde yaşarlar. İmad isminde bir çocuk, üç yaşındayken hayali arkadaşı olan Kutup’u hatırlar ve onu aramaya çıkar. Kutup, Aks ve Gugu ise dünyanın farklı yerlerinde çocukların rüyalarına girip onların hayallerini gerçekleştirir.

Heybeli Tiyatro (6-12)
Tiyatro sanatçısı Abidin Yılmaz iki çocuk babası bir aile reisidir. İstanbul’da yaşarken şehir hayatından yorulan aile Ege’de bir köye yerleşir. Burada köy köy gezip doğaçlama tiyatro yapmaya karar verirler. Sahneye dönüştürdükleri kamyonetleriyle yola çıkan aile, seyircinin yazıp heybeye attığı konulardan seçtikleri bir meseleyi doğaçlama tiyatro oyunu olarak sergiler.

Temelden Öğreniyorum (6-12)
Bir Karadeniz köyünde yaşayan sekiz yaşındaki Eymen ve Asya hikayemizin iki ana kahramanıdır. Bilgeliği ve tecrübesiyle Asya ve Eymen’e yol gösterecek olan karakterimiz Temel, altmış yaşında sevecen bir adamdır. Her bölümde Allah’ın emir ve yasakları; iyilik ve doğruluk, tertip, düzen, edep, adap gibi güzel ve faydalı bilgiler hikayelerle çocuklara eğlenceli bir şekilde anlatılır.  

Sevimli Sabahlar (3-6)
Uykuyu seven Ayşe her gün babasının yaptığı el kuklasından dinlediği hikayelerle sevimli sabahlara uyanmaya başlar. Tekerlemeler, şarkılar ve bilmecelerle dolu bu hikayeler ahlaki değerlere, dini kavramlara, aileye, hayvan ve doğa sevgisine vurgu yapar ve çocukların hayal gücünü genişletir.

Dikkat Balonu (6-12)
Dikkat Balonu bir yarışma programı formatına sahiptir. 3D animasyonlarla oluşturulan içerikte amaç izleyici kitlenin “dikkat” seviyesini artırmaktır. Kapadokya’da balonculuk yapan bir baba kızın hikayesinin işlendiği içerikte Kapadokya’nın eşsiz manzarasının modellenmesiyle oluşan görsel sunumlar ve her bölüm başka bir öykü yer alır. Bu öyküler din, ahlak, gelenek ve göreneklerimiz gibi olgulardan beslenen, yardımlaşma, dayanışma, paylaşma, dostluk, komşuluk, sosyal yaşam, erdem ve benzeri kavramları işler.
 
Küçük Hafız Emin (6-12)
Emin, boş zamanlarında hafızlık hocası ve tespih ustası olan İsmail Hakkı Efendi’nin dükkanında çıraklık yapmaktadır. Emin, esnaf ile vakit geçirirken bir yandan onların hayat tecrübelerini dinlemekte ve zanaatlarına yakından şahit olmaktadır. Emin’in en yakın arkadaşı Harun da Emin gibi hafızlığını Çifte Minareli Medrese’de yapmaktadır. Harun haylaz bir talebedir. Ancak Harun’u da hizaya getirmek Emin ve Harun’un ablası Zehra’nın üstlendiği bir iş olacaktır. Hikâye boyunca hayatın farklı alanlarında insanlarla karşılaşacak olan kahramanlarımızın ilginç, eğlenceli hafızlık serüvenlerini izleyeceğimiz bu içerik hafızlıkla birlikte edindikleri bilgileri ve güzel ahlakla ilgili tecrübeleri çocuklara aktarmayı amaçlar.

Fülfül Hac Yolunda (6-12)
Murat, annesi ve babasıyla İstanbul’un Fatih semtinde yaşayan bir çocuktur. Babası Abdullah, işinin ehli bir oto tamircisidir. Murat, bir gün tamirhaneye babasına yardıma gittiğinde, tamirhanede gördüğü motosiklet, Murat'ın dikkatini çok çeker. Abdullah onun şaşkın hâlini görünce motosikleti anlatmaya başlar. Murat, adı Fülfül olan motosikletle bir zamanlar annesiyle babasının uzun bir hac yolculuğuna çıktığını öğrenince çok şaşırır. Babası yolculukta yaşadıklarını anlatınca Murat’ın içinde de babasıyla bu yolculuğa çıkmak için büyük bir istek oluşur. Asıl amacı hac menasiklerini anlatmak olan içerikte; kutsala yolculuk temasının etrafında, ibadet, hayvan sevgisi gibi çocuklara verilmek istenen değerler macera dolu bir kurgu içinde izleyiciye aktarılır.

Gezgin Çelebi (Semavi’nin Sırrı) (6-12)
Semavi Dede seyahat etmeyi çok sevdiği halde işleri sebebiyle bunu gerçekleştirememiştir. İlk torununa bol bol gezsin diye Çelebi ismini vermek ister. Yerinde duramayan bu çocuğun aklı da seyahat halindedir. Bu nedenle Semavi Dede onu eğitirken eğlendirecek bir karavan tasarlar. Maksadı çocukları sanal âlemden çıkarıp dış dünyayla temas ettirmektir. Semavi Dede ile torunu Çelebi dünyanın dört bir tarafını gezerken karavan arka bahçede, içini otlar bürümüş bir hurda araç görünümündedir. Aslında karavanın başka bir gizemi daha vardır…

7 Kıtadan İyilik Habercileri (6-12)
Aileleri Türkiye’de yaşayan yedi farklı ülkeden yedi küçük çocuğun bir internet kanalı kurmasıyla başlayan hikayede aynı okulda okuyan çocuklar gördükleri olumsuz olaylardan etkilenerek bir iyilik hareketi başlatmaya karar verir. Dünyanın her yerinden araştırıp buldukları iyilik haberlerini internet kanalında yayınlamaya başlarlar.

Haklı Karınca (6-12)
Kraliçe Karınca Saba’nın sevgiyle ve özenle hüküm sürdüğü Nemil Vadisi’nde yavru Kura ve arkadaşları türlü maceralar yaşar. Sevgi dolu, duyarlı ve heyecanlı Kura, doğumundan itibaren kendisine rehberlik eden Şura’nın himayesinde müstesna bir yavru olarak yuvanın gözbebeği olmuştur. Hadiselere kendine özgü yaklaşımı, farkındalığı ve bulduğu çözümlerle Haklı Karınca unvanını alan Kura, arkadaşlarının da kendilerini tanımalarına ve hayatla başa çıkmalarına ön ayak olacaktır. Nemil Vadisi’nde hadiseler çalışkanlık, dürüstlük, yardımlaşma, cömertlik, şükür ve benzeri pek çok tema etrafında şekillenir.
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER