HBO dizileri Netflix'e de gelebilir!

HBO dizileri Netflix'e de gelebilir!
Warner Bros. Discovery verdiği kararlarla sektörü karıştırmaya devam ediyor.

Warner Bros. ve Discovery'nin birleşmesiyle Nisan 2022'de kurulan şirket, maddi ve yönetimsel açıdan büyük bir toparlanma sürecine girmişti. Yapım ve proje aşamasında olan içeriklerin bir kısmını iptal etti, kütüphanedeki orijinal yapım dizi/filmlerin bir kısmı çıkarıldı ve özellikle Avrupa'da farklı yayıncılara lisanslandı. HBO Max, Türkiye dahil bazı ülkelerden çekildi. Discovery+ içeriklerinin de katılmasıyla yeniden şekillenen HBO Max, MAX ismiyle markalaşarak 23 Mayıs'ta hizmete başladı.

Deadline'ın haberine göre WBD'nin son hamlesi ise Netflix üzerine. HBO kütüphanesindeki bazı yapımların şirketin en büyük rakibi Netflix'e lisanslanması için görüşmeler sürüyor. Anlaşma tamamlanırsa ABD'de 10 yıldan uzun süredir ilk kez bir HBO dizisi rakip platformda izleyiciyle buluşacak. Deadline'ın dayandırdığı kaynaklara göre HBO'daki bazı isimler anlaşmaya karşı çıksa da finansal açıdan kaynak yaratmak için çalışmalarına sürdüren şirkette lisanslama fikri daha ön planda. Ayrıca lisans anlaşması "non-exclusive" şekilde olacak, yani içerikler halen MAX'te de yayınlanabilecek.

Warner Bros. Discovery CEO'su David Zaslav, ortak şirketin başına geçtiği dönemde "exclusivity"den vazgeçebileceklerinin sinyalini açık şekilde olmasa da vermişti. Şirketin kütüphaneden çıkardığı Westworld dahil kimi içerikler ise bir süre önce Roku ve Tubi gibi ABD'de ücretsiz ve reklamlı yayın yapan platformlara satıldı.

Olası WBD-Netflix anlaşması için adı geçen yapımlardan birisi Insecure. Beş sezon süren ve Aralık 2021'de final yapan Issa Rae imzalı komedi dizisi daha önce şirkete bağlı kanallardan OWN'da ekrana geldi. Premium kablolu kanal olan HBO'nun bir dizisinin basic kablolu bir kanalda ekrana gelmesi de nadir görülen bir hamle olmuştu.

HBO uzun zaman önce Sex and the City'nin kurgulanmış versiyonunu TBS'e, Curb Your Enthusiasm'ı TV Guide Channel'a, Entourage'ı Spike'a ve The Sopranos'u A&E'e lisanslamıştı. 2014'te Amazon Prime Video ile The Sopranos, Deadwood, Six Feet Under ve The Wire dahil birçok dizinin yayını için bir anlaşma imzalandı. Ancak o anlaşma döneminde Amazon henüz orijinal yapım projelere başlamadığı için dijital yayıncılıkta rakip olarak görülmüyordu.

Deadline'a göre HBO dizilerinin Netflix'e gelmesi globalde diziler ve kanal adına daha fazla tanıtım ve keşif imkanı da sağlayacak.

Türkiye'de HBO dizileri yerli platformlardan BluTV'de yer alırken kimi içerikler halen TODTV'nin kütüphanesinde de bulunuyor. BluTV ve Warner Bros. Discovery, Mart 2023'te stratejik ortaklıklarını güçlendirdiklerini duyurmuştu. Anlaşma sonrası BluTV kataloğuna birçok yeni HBO yapımı eklendi.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER