Netflix ölçüm sisteminde değişikliğe gitti!

Netflix ölçüm sisteminde değişikliğe gitti!
Netflix
Netflix, ölçüm sisteminde değişikliğe gitti.

Netflix'in başlarda kullandığı ölçüm, bir dizi bölümünün/filmin %70'ini izleyen üyelerin toplam sayısı şeklindeydi. Hatta bu dönemde Hakan: Muhafız'ın (The Protector) 1. sezonunun ilk dört haftasında 10 milyondan fazla izleyiciye ulaştığı duyuruldu. Daha sonra bir yapımdan en az 2 dakika izleyen üye sayısını açıklamaya başladı. Bunu da 2 dakikanın bir üyenin bir içeriği 'bilinçli olarak tercih etmiş olması için yeterli süre' olması şeklinde gerekçelendirdi.

Ardından bu sistem de değişti ve Netflix, toplam izlenmeyi "saat" olarak açıklamaya karar verdi. Haziran 2021'den beri top10.netflix.com/ adresinden haftalık izlenmeleri paylaşan Netflix bu haftayla birlikte yeni bir sisteme geçti. Buna göre bundan böyle saat değil, "görüntülenme" öne çıkacak. Yapımların hafta boyunca elde ettiği toplam izlenme saati süresine bölünerek görüntülenmesine (view) ulaşılacak. Haftalık Top 10 listeleri de buna uygun olarak duyurulacak.

Global Top 10 listelerini içeriğin ilk 28 günde gösterdiği performansa göre düzenleyen Netflix, bu sayıyı ise 91 güne çıkarma kararı aldı. Netflix'in yeni sisteminin en büyük etkisi Dili İngilizce Olan Diziler listesinde gerçekleşti. Geçtiğimiz haftaya kadar Stranger Things. 4. sezon listenin zirvesinde yer alıyordu. Ancak artık Netflix'in en çok izlenen İngilizce dilindeki dizisi "Wednesday" oldu. Stranger Things ise 2. sıraya geriledi. Dili İngilizce Olan Filmler listesine “Spenser Confidential” ve “We Can Be Heroes” dahil oldu.

Önceki ölçüm sistemi komedi dizileri gibi bölüm süresi daha kısa olan içeriklerin Top 10'e girmesini zorlaştırıyordu ve süresi yüksek olan içerikler kendini daha kolay gösteriyordu. Indiewire'ın haberine göre sistemde değişikliğe gidilmesi Netflix'in ölçüm konusunda yeterince transparan olmadığına yönelik eleştirilere bir cevabı olarak da görülüyor. ABD'de devam eden senarist grevinin dikkat çeken noktalarından birisi de dijital platformların izleyici konusunda yeterince açık olmaması. 

Habere göre Netflix, haftalık Top 10 listelerinde değişikliğe gitmeyecek ve eskileri güncellemeyecek. Platformun yeni sistemine göre güncellenen Global Top 10 listeleri ise şöyle:BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER