Netflix şifre paylaşımını azaltmak için yeni çözümler peşinde

Netflix şifre paylaşımını azaltmak için yeni çözümler peşinde
2022'nin ilk iki çeyreğinde üye kaybı yaşayan ve 3. çeyrekte toparlanma belirtileri gösteren Netflix, ABD ve Kanada'da 30 milyon evde şifre paylaşımıyla Netflix kullanıldığını tahmin ettiklerini açıklamıştı. Şifre paylaşımını engellemek ya da azaltmak için çalışmalarını sürdüren Netflix yeni çözümler peşinde.

Vanity Fair'in haberine göre şirketin şifre paylaşımını azaltmak için gündemindeki ilk çözümü reklamlı üyelik paketi. Kasım başında daha ucuz fiyatlı reklamlı paket 12 ülkede başlayacak.

Bir diğer çözüm önerisi ise "profil transferi". Netflix'i başkasının kişiselleştirilmiş profilinden izleyen bir kişi, o profili ayarlar ve izleme geçmişi dahil olmak üzere kendi hesabına transfer edebilecek. Netflix algoritması da benzer şekilde yeni bölümleri böylece kendisine tavsiye edebilecek.

Netflix, bir diğer çözümü ise yakın geçmişte uygulamaya koymaya hazırlanıyor. Buna göre kullanıcılar, hesaplarına daha fazla ödemeyle "ekstra üye" katabilecek. Şimdilik yeni bir üyenin ne kadara mal olacağı belli değil ama Netflix, özelliği test ettiği ülkelerde aylık 3 $'dan aza sundu.

Habere göre Netflix'in esasında istediği bir üyeliğin sadece birlikte yaşayan kişilere ait olması. Böylece ailenin bireyleri kendi izleme geçmişleri profilleri içerisinde kişiselleştirebilecek. Ama evin dışında yaşayan aile üyeleri ve arkadaşların ya kendi üyeliklerini alması ya da "ekstra üye" olarak plana dahil olmaları hedefleniyor. Ancak Netflix'in üyelik paylaşan kullanıcıları nasıl takip edeceği halen belirsizliğini koruyor. Netflix, "ekstra üye" özelliğini test ettiği Peru'da kullanıcılardan kendi üyeliklerini doğrulamalarını talip etmişti.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER