Müşterek Sinema gösterimleri Kundura Sinema’da başlıyor!

Müşterek Sinema gösterimleri Kundura Sinema’da başlıyor!
8 ülkeden 8 alternatif sinema salonu ve merkezini buluşturan Müşterek Sinema (Cinema of Commoning) projesinin Türkiye gösterimleri Pazar günü Beykoz Kundura’da başlıyor. Berlin merkezli kültür proje alanı bi'bak’ın önderliğinde başlatılan ve Türkiye’den Kundura Sinema, Almanya’dan Sinema Transtopia, Tayland’dan Documentary Club, Romanya’dan Cinema ARTA, Endonezya’dan Forum Lenteng, Birleşik Arap Emirlikleri’nden Cinema Akil, Şili’den CCC, Angola’dan da Cine Geração sinemalarının dahil olduğu proje kapsamında, sinemaların küratörlerince seçilen 8 film, eşzamanlı olarak İstanbul, Berlin, Dubai, Şili, Cluj, Jakarta, Bangkok ve Luanda’da seyirciyle buluşacak. 8 Mayıs Pazar günü gerçekleşecek ve Cem Kaya’nın Remake, Remix, Rip-Off / Motör: Kopya Kültürü ve Popüler Türk Sineması” (2014) ve Eva Knopf’un Majubs Journey / Majub'un Yolculuğu (2013) filmlerinin gösterimi ile başlayacak Müşterek Sinema projesi, Haziran ortasına dek Pazar günleri ücretsiz gösterimlerle devam edecek. Sınırlı sayıda seyirciye açık olacak ve ücretsiz gösterilecek filmler için rezervasyonlar beykozkundura.com adresinden yapılabilir.
 
8 ülkeden vizyon dışı alternatif film programları düzenleyen 8 sinema salonu ve merkezini buluşturan Müşterek Sinema (Cinema of Commoning) projesinin Türkiye gösterimleri Kundura Sinema’da bu hafta sonu başlıyor.
 
Ulusötesi anlatılar, göç, küresel hareketlilik ve bunların estetik boyutlarına odaklanan Berlin merkezli kültür proje alanı bi'bak’ın önderliğinde başlatılan projeye; Türkiye’den Kundura Sinema’nın yanı sıra Almanya’dan Sinema Transtopia, Tayland’dan Documentary Club, Romanya’dan Cinema ARTA, Endonezya’dan Forum Lenteng, Birleşik Arap Emirlikleri’nden Cinema Akil, Şili’den CCC, Angola’dan da Cine Geração sinemaları katılıyor. Müşterek Sinema projesi kapsamında, sinemaların küratörlerince seçilen 8 film, eşzamanlı olarak İstanbul, Berlin, Dubai, Şili, Cluj, Jakarta, Bangkok ve Luanda’da seyirciyle buluşacak.
 
8 film ücretsiz izlenebilecek
Mayıs ve Haziran aylarında Pazar günleri ücretsiz gerçekleşecek belgesel film programı, 8 Mayıs Pazar günü Cem Kaya’nın Remake, Remix, Rip-Off / Motör: Kopya Kültürü ve Popüler Türk Sineması” (2014) ve Eva Knopf’un Majubs Journey / Majub'un Yolculuğu (2013) filmlerinin gösterimleri ile başlıyor.
 
Program kapsamında ayrıca; Kazuo Hara’nın Berlinale’den Caligari Ödülü ile dönmüş The Emperor’s Naked Army Marches On / İmparatorun Çıplak Ordusu Hâlâ İlerliyor (1987), Alexandru Belc’in sinema tutkusunu perdeye taşıdığı Cinema, Mon Amour / Sinema, Sevgilim (2015), Endonezyalı yönetmen Hafiz Rancajale’nin “Behind the Flickering Light: The Archive / Titreyen Işığın Ardında: Arşiv (2013), Mahdi Fleifel’in Berlinale’den Barış Ödülü, Saraybosna’dan Seyirci Ödülü’nü kazanmış “A World Not Ours / Dünya Bizim Değil (2013), Ignacio Agüero’nun Cartagena ve Havana film festivallerinde En İyi Belgesel seçilmiş “One Hundred Children Waiting for a Train / Treni Bekleyen 100 Çocuk (1988) ve Kamy Lara’nın beş dansçının eşliğinde kimlik, hafıza ve kültür politikalarını sorguladığı “Beyond My Steps / Adımlarımın Ötesinde (2019) adlı filmleri de izlenebilecek.
 
Sınırlı sayıda seyirciye açık olacak ve ücretsiz gerçekleşecek gösterimlere katılmak için beykozkundura.com adresinden rezervasyon yaptırabilirsiniz.
 
Haziranda Berlin’de sempozyum ile devam edecek
bi'bak ve çeşitli uluslararası partnerlere ait bir proje olan Müşterek Sinema, bir ağ oluşturmayı ve tüm dünyadaki sinemalar ve sinema girişimleri hakkında bilgi toplamayı amaçlıyor. Karma sohbetler aracılığıyla, erişilebilirlik, sanatsal özgürlük ve finansal sürdürülebilirlik bakımından “yüzü halka dönük” bir alternatif sinemanın gelecekteki bir modelini öne süren bir ifade yaratmayı umut ediyor. Projenin ilk adımında, küratörlüğü kolektif olarak yapılan film programı Bangkok, Jakarta, İstanbul, Dubai, Santiago de Chile, Cluj ve Luanda’daki partner sinemalarda gösterilirken; ikinci adımı olan ve Haziran ayında Berlin’de gerçekleşecek bir sempozyumla da partner sinemaları, film profesyonellerini ve sinefilleri bir araya getirecek ve film kültürüne ayrılmış sürdürülebilir alanlara yönelik daha fazla kavram ve strateji geliştirmeye çalışacak.
 
Gösterim öncesi Beykoz Kundura’yı yaşayın
Etkinlik günleri biletinizi ibraz ederek gösterimden 2 saat önce Beykoz Kundura’ya giriş yapabilir; dilerseniz yeme-içme alanlarında zaman geçirebilir, dilerseniz de Kundura’nın Hafızası: Bir Fabrikaya Sığan Dünya sergisini ücretsiz gezebilirsiniz. Osmanlı İmparatorluğu ve Cumhuriyet’i kapsayan zengin bir geçmişe sahip Sümerbank Deri ve Kundura Fabrikası’nın üretim tarihine başka bir perspektiften bakmaya davet eden sergi; fabrikadan kalan makineler, belgeler, eski çalışanlar ve ailelerinin bağışladığı nesneleri ve 2015’ten beri sürdürülen sözlü tarih görüşmelerini bir araya getirerek, büyüleyici yapıların hafızasını canlı tutuyor.
 
Beykoz Kundura’ya Yeniköy’den 20 dakikada bir kalkan motorlar ve şehir hatları vapur/feribotları ile denizden ulaşım sağlayabilirsiniz. Deniz taksiyi tercih edecek izleyiciler Beykoz Kundura’nın özel iskelesine varabilir, karadan özel aracıyla gelecek izleyiciler de otopark hizmetinden ücretsiz yararlanabilirler.
 
MÜŞTEREK SİNEMA | Beykoz Kundura
 
Gösterim Saati: 17:00
Yer: Kundura Sinema
Ücretsiz, Orijinal dillerinde ve İngilizce altyazılı
 
8 MAYIS 2022, PAZAR
REMAKE, REMIX, RIPOFF / MOTÖR: KOPYA KÜLTÜRÜ VE POPÜLER TÜRK SİNEMASI
MAJUB'S JOURNEY / MAJUB’UN YOLCULUĞU
 
15 MAYIS 2022, PAZAR
THE EMPEROR'S NAKED ARMY MARCHES ON / İMPARATORUN ÇIPLAK ORDUSU HÂLÂ İLERLİYOR
 
29 MAYIS 2022, PAZAR
BEHIND THE FLICKERING LIGHT: THE ARCHIVE / TİTREYEN IŞIĞIN ARDINDA: ARŞİV
 
12 HAZİRAN 2022, PAZAR
ONE HUNDRED CHILDREN WAITING FOR A TRAIN / TRENİ BEKLEYEN 100 ÇOCUK
CINEMA, MON AMOUR / SİNEMA, SEVGİLİM
 
19 HAZİRAN 2022, PAZAR
BEYOND MY STEPS / ADIMLARIMIN ÖTESİNDE
ALAM LAYSA LANA / A WORLD NOT OURS / DÜNYA BİZİM DEĞİLBİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER