Asghar Farhadi, eski öğrencisinden intihal yapmaktan suçlu bulundu

Asghar Farhadi, eski öğrencisinden intihal yapmaktan suçlu bulundu
Sinema sektörü yeni bir intihal davasına şahit oluyor.

A Seperation filmiyle 2012'de 'En İyi Uluslararası Film' kategorisinde Oscar kazanan yönetmen/senarist Asghar Farhadi, A Hero filminin fikrini eski öğrencisinden çalmaktan suçlu bulundu. Farhadi'nin kendisine telif davası açan Azadeh Masihzadeh'ye karşı açtığı iftira davası geçtiğimiz gün reddedilmişti. Masihzadeh, böylece 2 yıllık hapis cezasından da kurtulmuştu.

Bugün ise yine İran'daki ceza mahkemesi Farhadi'nin A Hero (Kahraman) filminin fikrini eski öğrencisi Masihzadeh'nin 2018'de yayımlanan “All Winners, All Losers” adlı belgeselinden aldığına karar verdi. Farhadi'nin verdiği film atölyesinde belgeselin temellerini atan Masihzadeh, yönetmenin filmin fikrinin kendisine ait olduğuna dair bir belge imzalamasını istediğini de iddia etti.

Davaya konu olan A Hero filmi, borcundan dolayı hapiste olan bir adamın hapisten izinli çıkmışken bulduğu bir çanta dolusu parayı imajını düzeltmek üzere geri vermeye karar vermesini konu alıyor. Benzer bir hikayeyi konu alan belgesel gerçek bir hikayeden uyarlandı ve Masihzadeh, hikayeyi kendisinin bulduğunu ve araştırdığını; TV'ye ya da internete daha önce düşmediğini belirtti. Filmin gerçek bir hikayeye dayandığını kabul eden Farhadi ise araştırmayı kendisinin yaptığını iddia etti.

Farhadi'nin avukatı sonucun ardından yaptığı açıklamada kararın kesin olmadığını ve ikinci bir ceza mahkemesinin yeniden değerlendireceğini, ardından itiraz seçeneğinin olacağını söyledi. Yönetmen ve yapımcı da yaptıkları açıklamalarda iddiaları bir kez daha reddetti. Farhadi, nihayetinde suçlu bulunursa filmin bütün gelirini vermek zorunda kalacak ve muhtemel bir hapis cezasıyla karşı karşıya kalmış durumda. 

A Hero filmi hali hazırda Amazon Prime Video'da yayında.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER