İngiltere'nin Kültür Bakanı, The Crown nedeniyle Netflix'e uyarıda bulundu

İngiltere'nin Kültür Bakanı, The Crown nedeniyle Netflix'e uyarıda bulundu
İngiltere'nin Kültür Bakanı Oliver Dowden, The Crown nedeniyle Netflix'e uyarıda bulundu.

15 Kasım'da dördüncü sezonuyla ekrana dönen The Crown, bir kez daha büyük bir ilginin odağı oldu. Ancak geçtiğimiz sezonun özellikle Leydi Diana ve Prens Charles ilişkisine yer vermesi pek çok tartışmayı da beraberinde getirdi. The Mail'e konuşan Dowden, Netflix’in bir uyarı ekleyerek dizinin "kurgu" olduğunu belirtmesi gerektiğini düşündüğünü söyledi.

İzleyicilerin The Crown dizisinin kurgu yanını unutmalarından endişeli olan Dowden, özellikle dönemi yaşamamış izleyicilerin gerçekle kurguyu birbirine karıştırmasından korktuğunu ekledi. Kültür Bakanı'nın önümüzdeki günlerde konuyla ilgili olarak Netflix’le iletişime geçmesi bekleniyor.

Dördüncü sezonda Prenses Diana'nın bulimia rahatsızlığıyla ilgili sahnelerin öncesine uyarı koyan Netflix ise bakanın açıklamalarıyla ilgili henüz bir yorum yapmadı. Yeni sezon öncesi kadrosunu yenileyecek olan The Crown, 5. sezonda Diana'nın ölümüne yer verecek.

Öte yandan The Crown dizisi sadece İngiltere'de değil, Avustralya'da da tepkileri üstüne topladı. Avustralya'nın ulusal yayın kanalı ABC, eski Başbakan Bob Hawke'ın dizideki sözleri nedeniyle The Crown'ı eleştirdi. Bahsi geçen bölümde Kraliyet ailesinden pek de hoşlanmadığı bilinen Hawke, Kraliçe'ye karşı "domuz" kelimesini kullandı. Ancak gerçekte başbakanın böyle bir kelime kullanıp kullanmadığı bilinmiyor.

Leydi Diana'nın kardeşi Charles Spencer ise sezon sonrası ITV'ye yaptığı açıklamada "Amerikalılar bana The Crown'ı tarih dersi alıyormuşçasına izlediklerini söylüyor. Lakin almıyorlar. Çok zor. Pek çok varsayım ve türetme mevcut, öyle değil mi? Gerçeklere bağlı olabilirsiniz ama aralardaki parçalar gerçek değil," yorumunda bulundu.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER