Netflix'in üye sayısı 195 milyona ulaştı

Netflix'in üye sayısı 195 milyona ulaştı
Gün içinde Türkiye'deki yeni projelerini duyuran Netflix, üçüncü çeyrek raporunu açıkladı.

Temmuz ayındaki ikinci çeyrek raporunda 193 milyon üyeye ulaştığını açıklayan Netflix'in üye sayısı 2.2 milyonluk artışla 195 milyonu geçti ve 195.15'e çıktı. Ancak Wall Street'in 2.5 milyonluk beklentisinin altında aldı. Bu nedenle hisselerinde %6'lık düşüş meydana geldi.

Üçüncü çeyrekteki gelir 6.44 milyar dolar olurken hisse başı kazanç 1.74 $ olarak açıklandı. Piyasa beklentisi ise bu alanda 6.38 milyar dolar ve 2.13 $'dı. Netflix, hissedarlara gönderdiği mektupta pandeminin ve karantina şartlarının genel etkisinin azalmasıyla üye sayısındaki artış hızının normal seviyeye inmesini beklediklerini belirtti.

Açıklamada pek çok prodüksiyonun yeniden başladığına da yer verildi. Bunlar arasında Stranger Things Sezon 4, The Witcher Sezon 2 ile Dwayne Johnson, Gal Gadot ve Ryan Reynolds'lu Red Notice filmi de bulunuyor.

Netflix, açıklamasında serbest nakit akışının üçüncü çeyrekte (+) 1.1 milyar dolar olduğuna dikkat çekti. Geçtiğimiz senenin aynı dönemin bu veri (-) 551 milyon dolardı. Pandemi sonrası pek çok prodüksiyonun çekimlerini durdurması veya başlayamaması nedeniyle nakit akışı da yavaşlamış oldu. Şirket, çekimlere geri dönülmeye başlanmasıyla birlikte dördüncü çeyreği az miktarda negatif bir akışla kapatabileceklerini belirtti. Yıl sonu verisinin ise (+) 2 milyar dolar olması bekleniyor. Netflix'in 2021 tahmini ise (-) 1 milyar dolar veya başa baş durumda olmak.

Şirket, ilk çeyrekte 15.8 milyon yeni üye, ikinci çeyrekte ise 10.1 milyon üye artışı açıklamıştı. Dördüncü çeyrekteki 6 milyon üye artışı beklentisi tutturulursa yıl boyunca 34 milyon ücretli yeni üye kazanmış olacak. Böylece 2018'deki kendi rekoru 28.6 milyonu geçecek.BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER