Cuties filmi nedeniyle Netflix'in başı ağrımaya devam ediyor

Cuties filmi nedeniyle Netflix'in başı ağrımaya devam ediyor
Cuties filmi nedeniyle Netflix'in başı ağrımaya devam ediyor.

Filme gelen tüm tepkilere rağmen 9 Eylül'de platformda yayınlayan Netflix için dün sosyal medyada #CancelNetflix hareketi başlatıldı. Özellikle Twitter'da gündem olan etiketin yanı sıra Netflix üyeliğinin iptal edilmesi için başlatılan imza kampanyası 600,000'i geçti.

Daha önce filmin posteri için özür dileyen ve filmi yansıtmadığını belirten Netflix ise #CancelNetflix'in gündem olmasının ardından yeni bir açıklama yayınladı. Açıklamada "Cuties, küçüklerin cinselleştirilmesine karşı sosyal bir yorum. Genç kızların büyürken sosyal medyada ve toplumda karşılaştığı baskıya dair güçlü hikayesi olan ödüllü bir film. Bu konuları önemseyen herkesin bu filmi izlemesini tavsiye ediyoruz," ifadelerine yer verildi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın RTÜK'e başvurusunun ardından yapılan inceleme sonrası RTÜK, filmin katalogdan çıkarılmasına karar vermişti. Netflix Türkiye ise bunun üzerine filmi Türkiye'de yayınlamayacağını duyurdu.

Dünya genelinde pek çok tartışmaya konu olan filmin Netflix'teki tanıtımında daha önce "dişiliğini keşfetmeye başlayarak" ifadesi de yer alıyordu. 96 dakikalık filmin yönetmeni Maimouna Doucoure, 2020 Sundance Film Festivali'nde Dünya Sineması Drama dalında En İyi Yönetmelik ödülünü kazandı.

Doucouré, filmi neden yaptığıyla ilgili kendi açıklamasında "Kızlarımız sosyal medyada bir kadın ne kadar çok cinselize edilirse o kadar çok başarılı olduğunu görüyorlar. Ve bu tehlikeli," ifadelerine yer vermişti. Ayrıca filmi hazırlamadan önce yüzlerce çocukla bir araya gelerek günümüz toplumundaki feminiteyi nasıl algıladıklarıyla ilgili araştırma yaptığını ekledi.

Cuties, Netflix'te "TV-MA" kategorisinde değerlendirildi ve yetişkin izleyecilere öneriliyor.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER