RTÜK, Cuties filmiyle ilgili raporunu hazırladı

RTÜK, Cuties filmiyle ilgili raporunu hazırladı
RTÜK, Netflix'in bir süredir tartışmalara konu alan filmi "Cuties"le ilgili raporunu hazırladı.

9 Eylül'de platformdaki yerini alacak olan film, çocukları cinselleştirdiği düşüncesiyle dünya genelinde tepki toplamıştı. Filmin posteri için özür dileyen ve filmi yansıtmadığını belirten Netflix, filmi halen yayınlamayı planlıyor. 

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ise yaklaşık iki hafta önce filmin değerlendirilmesi için RTÜK'e başvurdu. Bunun üstüne hazırlanan raporda çocuk istismarı içerdiği iddia edilen yapımın Türkiye kataloğundan çıkarılması ve idari para cezası müeyyidesi uygulanması yer aldı. Hazırlanan raporun, 3 Eylül Perşembe günü görüşülmesi beklenirken Aile, Çocuk ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı da müdahil oldu.

19 Ağustos'ta Fransa'da açık olan sinemalarda vizyona giren Cuties'de twerk yapan bir dans grubuna hayran kalan 11 yaşındaki Amy'nin onlara katılmak umuduyla aile geleneklerine meydan okumasını anlatıyor.

Tartışmaların öncesinde filmin tanıtımında "dişiliğini keşfetmeye başlayarak" ifadesi de yer alıyordu. 96 dakikalık filmin yönetmeni Maimouna Doucoure, 2020 Sundance Film Festivali'nde Dünya Sineması Drama dalında En İyi Yönetmelik ödülünü kazandı. Rotten Tomatoes'ta %84 beğeni oranına sahip Cuties, eleştirmenlerden çoğunlukla olumlu yorumlar da aldı.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER