FilmBox, Akira Kurosawa, filmlerini ekranlarımıza getiriyor!

FilmBox, Akira Kurosawa, filmlerini ekranlarımıza getiriyor!


Akademi Ödülleri’nde (Oscar) “Hayat Boyu Başarı” ödülüne sahip olan ve 1998 yılında aramızdan ayrılan Kurosawa’nın hayatında önemli yer tutan 3 filmle, sinemanın büyücüsünün 57 yıla yayılan ve yönetmen olarak 30 filme imza attığı kariyerinde, büyük ustanın şölensel görselliğiyle zaman içerisinde geriye doğru bir gezinti yapacağız.

20 Temmuz Pazartesi gecesi ekrana gelecek olan Kumonosu-jô, yorgun bir savaşçının öyküsünü içerisinde sihir ve cadılar ile bir masala dönüştürüyor. Filmde başrolü, Kurosawa ustanın da favori aktörlerinden olan, Japon sinemasının bir diğer efsane ismi, Toshirô Mifune üstleniyor. Film, kazanılmış bir savaştan sonra eşinin de tahrikleriyle, sağ kolu Yoshiaki Miki ile birlikte Örümcek Ağı Kalesi'ni fethetmeye çalışan General Taketoti Washizu’nun öyküsünü anlatıyor.

Rashomon (Rashômon) - 22 Temmuz Çarşamba – Saat 14.40
22 Temmuz Çarşamba öğleden sonra, başrolde yine Toshirô Mifune olan Rashômon ekranlara gelecek.  Film, bir Samuray ve genç eşine karşı işlenen affedilmez bir suçu, suçu işleyen haydut, kurban genç kadın, diğer kurban Samuray’ın hayaleti ve bir ormancının bakış açılarından öyküleştiriyor. 1950 yılı yapımı olan Rashômon’un, 1951 Venedik Film Festivalinde sürpriz bir şekilde Altın Aslan’ın sahibi olması, Japon sinemasının dünyaya açılması açısından önemli bir ilk olarak kabul ediliyor.

Judo Efsanesi (Judo Saga I / Sugata Sanshirô) - 25 Temmuz Cumartesi – Saat 18.20
25 Temmuz Cumartesi akşam üstü FilmBox Arthouse ekranlarına gelecek olan 1943 yapımı Sugata Sanshirô, Kurosawa ustanın yönetmenlik kariyerinin ilk filmi olma özelliği taşıyor. Film, judonun inceliklerini ve anlamını öğrenmekte zorluk çeken inatçı genç Sugata’nın, dövüş sanatı ile birlikte hayatın anlamını öğrenme çabasını konu ediyor.

Filmbox Arthouse yayınlarına, seçkin TV platformları TV+ Kanal 33, KabloTV Kanal 344 ve Vodafone TV üzerinden ulaşılabiliyor. Filmbox Arthouse içeriklerine ayrıca, FilmBox Live websitesi ve uygulaması kullanılarak bilgisayar, tablet ve mobil telefon ekranlarından da ulaşılabiliyor. BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER