Netflix, yatırım ve alımlar için 1 milyar dolar borçlanmaya gidiyor

Netflix, yatırım ve alımlar için 1 milyar dolar borçlanmaya gidiyor
Netflix, yeniden borçlanmaya gidiyor. Dün yaptığı açıklamayla üye sayısını 183 milyona çıkardığı açıklayan ve kendi rekorunu kıran platform 1 milyar dolar borçlanma yapacağını açıkladı.

Toplanan para gerekli şirket operasyonlarının fonlanmasında ve potansiyel alımlarda kullanılacak. Netflix, son olarak Ekim 2019'da içerik yatırımında kullanmak için 2 milyar dolarlık borçlanmaya gideceğini duyurmuştu ve 2.2 milyar dolar toplamıştı. Mart sonu itibarıyla açıkladığı borç miktarı ise 14.17 milyar dolar.

Şirket, dün ilk çeyrek raporunu duyururken yaptığı açıklamada gerekli yatırım ihtiyaçlarını finanse edebilmek için borçlanmaya gitmeye devam edeceklerini belirtti. Prodüksiyonlar virüs nedeniyle durduğu için kaynaklarını gelecek yıllar için kullanacak. Ayrıca prodüksiyonların durması serbest nakim akışında da platforma yardım edecek. Yıl sonunu (-) 2.5 milyar dolar seviyesinde kapatması beklenen şirket bu sayede (-) 1 milyar dolar civarında nakit akışıyla kapatacak. 2019'da (-) 3.3 milyar dolar seviyesine kadar çıkılmıştı.

Netflix'in açıklamasına göre 1 milyar dolarlık kaynak teminatsız borç senedi üzerinden Amerikan doları ve Euro olarak toplanacak. Borcun koşulları şirket ve ilk satın alımı yapanlarla yapılacak görüşmelerle belirlenecek. Netfllix'in ilk çeyrek raporuna göre platformun faiz gideri gelirinin %3.2'sine denk gelen 184.1 milyon dolar. Geçtiğimiz yıl bu zaman 135.5 milyon dolar ödemişti ve gelirinin %3'üne denk geliyordu.BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER