Netflix, Avrupa'daki internet trafiğini rahatlatmak için bant genişliğini düşürüyor

Netflix, Avrupa'daki internet trafiğini rahatlatmak için bant genişliğini düşürüyor
Netflix, Avrupa'yı kapsayan yeni bir karar aldı.

 Avrupa Birliği'nin iç pazar bölümünün delegesi Thierry Breton Netflix'in CEO'su Reed Hastings başta olmak üzere önde gelen online yayın platformlarının yöneticileriyle görüşmelerde bulundu. İnsanların eve çekilmesi nedeniyle artan internet trafiğini rahatlamak için bant genişliğinde ayarlamaya gitmelerini istedi. Yani hizmeti HD değil de standart seviyeye çekmeleri talebinde bulundu.

Netflix ise yaptığı açıklamayla talebi kabul ettiğini belirtti. Buna göre 30 gün süreyle Avrupa'daki kullanıcıları için veri akış hızını düşürecek. Bu da Avrupa kanallarındaki Netflix trafiğini yaklaşık %25 azaltacak. Netflix, açıklamasında müşterilerine kaliteli hizmet vermeye devam edeceklerini de belirtti.

Thierry Breton, dün yaptığı açıklamada Hastings'le görüştüğünü belirtmiş, herkes için internet hizmeti sağlama amacı güttüklerinden bahsetmişti. Avrupa'da 120 milyon müşterisi olan Vodafone, koronavirüs sonrası insanların eve kapanması nedeniyle internet kullanımında %50 artış olduğunu açıkladı. Netflix'in uygulamasının indirilmesinde İtalya'da geçtiğimiz hafta %57, İspanya'da ise %34 artış yaşandı. Şirketin ABD için benzer bir karar alıp almayacağı ise belli değil.

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER