Roman Polanski, tartışmalı César Ödülleri'nde En İyi Yönetmen Ödülü'nü aldı

Roman Polanski, tartışmalı César Ödülleri'nde En İyi Yönetmen Ödülü'nü aldı
Fransa'nın Oscar'ları olarak görülen César Ödülleri dün akşam düzenlenen ödül töreninde önemli bir ana sahne oldu.

Portrait Of A Lady On Fire filminin genç yıldızı Adèle Haenel, En İyi Yönetmen ödülünü Roman Polanski'nin kazanmasının ardından salonu terk etti. Haenel'i yönetmen Céline Sciamma da dahil olmak üzere pek çok isim takip etti.

Törenin adayları açıklandığında yönetmen Roman Polanski'nin "J’accuse" filmi 12 dalda adaylık almıştı. Ancak bu durum pek çok tartışmayı beraberinde getirdi. Polanski, 1978'de 13 yaşındaki bir kız çocuğuyla ilişkiye girmekten yargılanırken ABD'den kaçmış ve devamında suçlu bulunmuştu. Yönetmen o zamandan beri ülkeye giriş yapamıyor. Ayrıca hakkında başka reşit olmayan kız çocuklarına tacizde ve tecavüzde bulunduğuna dair pek çok iddia bulunuyor.

Polanski'nin filminin 12 adaylığı aynı zamanda törende en çok adaylık kazanan film olmasını da sağladı. Daha sonrasında gelen tepkiler nedeniyle olası linç ihtimaline karşı Polanski törene katılmaktan vazgeçti. Gece sonunda J’accuse (An Officer and a Spy), En İyi Uyarlama Senaryo ve En İyi Kostüm Tasarımı dahil olmak üzere üç ödül kazandı. Polanski, senaryoyu İngiliz romancı Robert Harris'le birlikte kaleme aldığı için gecede iki ödül almış oldu. En İyi Film Ödülü'nü ise Les Misérables kazandı.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER