Payitaht Abdülhamid’in oyuncuları, Abdülhamid konferansına katıldı!

Payitaht Abdülhamid’in oyuncuları, Abdülhamid konferansına katıldı!
TRT 1’in 4. sezonunda da seyircisi tarafından büyük bir beğeni ile izlenen dönem dizisi Payitaht Abdülhamid’in oyuncuları, Türkiye’nin dört bir yanından ve Fransa, Avusturya, İsviçre ve Almanya’dan gelen fanlarıyla Kocaeli’ndeki Modern Kongre Merkezi’nde buluştu.

Sultan Abdülhamid Han’ın vefatının 102. yılı nedeniyle, Kocaeli Belediyesi, Kocaeli Modern Kongre Merkezi’nde düzenlenen ve moderatörlüğünü Araştırmacı Yazan Resul Orman’ın gerçekleştirdiği, ‘Sultan Abdülhamid’i Anmak ve Ülkesine Kattığı Hizmetler’i konuşmak üzere düzenlenen söyleşiye; Payitaht Abdülhamid’in önemli oyuncuları; Cem Uçan, Ali Nuri Türkoğlu ve Yusuf Eker katıldı.

Katılımcılardan Tarihçi – Yazar Volkan Şenel’in, Sultan Abdülhamid Han’ın devleti ve özellikle Kocaeli’ndeki hizmetlerinden bahsettiği söyleşide; Payitaht oyuncuları dizinin bu kadar başarılı olup, sevilmesinin bir nedeninin de Abdülhamid Han’ın bu hizmetlerinin doğru yansıtıldığı tarih kitapları ve tarihçileri olduğunu belirttiler.  

Cem Uçan: ‘Ben ve evlatlarım bu vatana helaliz.’
Dizide Abdülhamid Han’ın önemli paşalarından Ahmed Celaleddin Paşa’yı canlandıran başarılı oyuncu Cem Uçan’ın karakteri ile ilgili, ‘Sizin karakteriniz ile ilgili Jön Türklere yardım eden ve daha sonra Sultan’ın karşısında yer alan biri olarak yazılan bilgiler var. Ne düşünüyorsunuz?’ bir soruya; Cem Uçan; ‘Bu yalan yanlış birileri tarafından yazılmış bilgiler. Ahmed Celaleddin karakter olarak Vatan'ı, Sultanı için gözünü kırpmadan bu yola baş koyuyor. Cem Uçan olarak da konuşacak olursam benim 2 erkek evladım var. Ben ve evlatlarım bu vatana helaliz. Bizi bilen bilir. Ben rolümü oynarken bile duygularımın ağır bastığını söyleyebilirim,” dedi.  
 
Ali Nuri Türkoğlu; “Annem bile bana kızıyor!”
Dizide Abdülhamid’in düşmanı ve onu tahttan indirmeye yeminli Emanuel Karaso’yu canlandıran sevilen oyuncu Ali Nuri Türkoğlu, fanların; ‘Sizin ne kadar vatansever olduğunuzu görüyoruz, takip ediyoruz. Ama sizi izlerken içimizden size kızıyoruz. Gerçekten Abdülhamid’i tahttan indirmenizi görecek miyiz?’ sorusuna, ‘İnanın annem bile bu sahneleri izlerken beni kardeşime aratıp, elinden alıyor telefonu ve bana kızıyor. Neden Abdülhamid’i zehirlemeye çalışıyorsun? Sen ne yapıyorsun?’ diyor. Kızın ama çok da kızmayın ne olur. Bu rolün oyuncu olarak sorumluluğunu üstleniyorum sadece. İnanın hikayenin nereye gideceğini biz de bilmiyoruz. Ben oyuncuyum sadece oynuyorum. Ama öbür taraftan gerçekten benim karakterime o kadar ters ki! Biz bir dizi çekiyoruz. Hikayeleriyle birlikte. Bu bir tarihi belgesel olsaydı elbette başka olurdu. Biz sadece tarihi, gerçekleri insanların kitaplardan okumaları adına kapıyı aralıyoruz. Doğru kaynaklara ulaşsınlar istiyoruz.” dedi. 

Yusuf Eker; ‘Eman Efendim ve Çerkes Hasan Geliyor’ türküsü büyük alkış aldı
Dizide Sultan Abdülhamid’in sadık hafiyelerinden Asaf Emre’yi canlandıran genç oyuncu ve başarılı şarkıcı Yusuf Eker, söyleşi sırasında fanları için Payitaht Abdülhamid’te de okuduğu Karacaoğlan’ın ‘Eman Efendim’ ve daha önce Filinta dizisinde Çerkes Hasan’ın idamı sahnesindeki yürekleri dağlayan‘Çerkes Hasan Geliyor’ türküsünü okuyarak büyük alkış aldı.

Ekip Payitaht setini de ziyaret etti
Söyleşi sonrasında Seka Park içindeki Payitaht setini de gezerek büyük beğeniyle seyrettikleri dizinin atmosferini soluyan ve fotoğraflar çektiren fanlar, çekim arasında İngiliz Sefiri Lord William’ı canlandıran Ercüment Fidan ve Nurettin Efendi karakterini canlandıran Alp Akar ile fotoğraf çektirip sohbet etme fırsatını yakaladılar.BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER