The Witcher, Stranger Things'i geçerek Netflix'in en çok izlenen dizisi oldu

The Witcher, Stranger Things'i geçerek Netflix'in en çok izlenen dizisi oldu
Son çeyrek raporunu açıklayan Netflix, ekrana getirdiği bazı yapımların izlenme oranlarını ve yeni ölçüm sistemini de açıkladı.

Buna göre The Witcher, Stranger Things'i geçerek Netflix'in en çok izlenen dizisi oldu. Henry Cavill'in başrolünde yer aldığı dizinin sekiz bölümlük ilk sezonu 20 Aralık'ta yayınlanmıştı. Dizi, ilk ayında 76 milyon üye tarafından izlendi. Stranger Things, 4 Temmuz'da yayınlanan üçüncü sezonunda 64 milyon üyeye ulaşarak zirveye çıkmıştı. Platformun o dönemdeki üye sayısı 159 milyon civarıydı.

İkinci sezonuyla 26 Aralık'ta geri dönen YOU, dört haftalık süreçte 54 milyon üye tarafından izlendi. 17 Kasım'da üçüncü sezonu yayınlanan The Crown ise 21 milyon üyeye ulaştı. İkinci sezonuna oranla %40 izlenme artışı yaşanırken dizinin üç sezonluk izlenmesi 73 milyon üyeye çıktı. Ayrıca Ryan Reynolds'un başrolünde yer aldığı Michael Bay imzalı 6 Underground filminin ilk ayında 83 milyon üye tarafından izlendiği belirtildi.

Netflix'in açıklamasında belirtilen yeni ölçüm sistemi ise üyelerin izlemeyi "seçtiği" içeriklere dayanıyor. Netflix, artık bir içerik 2 dakika izlendiği takdirde bunu izlenme olarak kabul ediyor. İki dakikalık süre, bir üyenin içeriği bilinçli bir şekilde başlatmış olması için yeterli süre olarak değerlendirildi. Hatta yıl bitmeden açıklanan en çok izlenenler listesi de bu yeni ölçüm sistemine göre hazırlandı.

Netflix, daha önce bir dizi bölümünün veya filmin %70'i izlendiği takdirde içeriği izlenmiş olarak kabul ediyordu. Ancak interaktif içeriklerin belli bir süresinin olmaması, platformdaki içeriklerin çok farklı uzunluklara sahip olması nedeniyle ölçme sisteminde değişikliğe gitmeye karar verdi. Deadline'ın haberine göre bu yeni sistem ölçümlerde %35 artışa neden oldu.

A.B.D.'nin kablolu kanallarından Lifetime'da ilk sezonu yayınlanan YOU, Netflix'e eklendiğinde ilk ayında 40 milyon üye tarafından izlenmişti. Yeni ölçüm sistemiyle duyurulan izlenmesi ise 54 milyon oldu. Deadline'ın haberine göre Our Planet isimli belgesel dizisi eski sisteme göre 33 milyon üye, yeni sisteme göre 45 milyon üye tarafından izlenmiş durumda.

Netflix, eski ölçüm sistemine göre yaptığı açıklamayla Hakan: Muhafız'ın ilk sezonunun bir ay içinde 10 milyondan fazla üye tarafından izlendiğini açıklamıştı.

 
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER