Editörlerine müdahalesi büyük tepki çeken Deadspin, bütün editörlerini kaybetti

Editörlerine müdahalesi büyük tepki çeken Deadspin, bütün editörlerini kaybetti
Türk medyasında Hürryet gazetesinin konuşulmaya devam ettiği son dönemde Amerikan medyasının gündem konusu ise Deadspin krizi oldu. Editörlerine müdahalesi büyük tepki çeken Deadspin, bütün editörlerini ve yazarlarını kaybetti.

G/O Media'nın sahibi olduğu site spor ağırlıklı bir içerik sitesi olarak biliniyor. Ancak geçtiğimiz Pazartesi günü yayın yönetmeni Paul Maidment, yayınladığı direktifle editörlerin spor dışı içerik kaleme almasını yasakladı. Yasağın öncelikli nedeni ise sitede kullanılan ve kendiliğinden yayına başlayan reklam videolarının kullanımının site için talihsizlik olduğunu belirten bir yazı. Bahsi geçen yazı bir süre sonra yayından kaldırıldı ve ardından bahsi geçen direktif geldi. Ancak bu kadarla kalmadı.

Editörlerden Barry Petchesky, spor odaklı yazı kuralına karşı çıkınca şirket tarafından kovuldu. Bunun sosyal medyaya da yansımasıyla birlikte Deadspin'in tutumu ve editörlere müdahalesi büyük tepki çekti. Sitenin diğer editörleri kovulan Petchesky'ye destek olmak için sitenin ana sayfasını sadece spor dışı içerik girerek doldurdular. Ardından da istifa dalgası başladı. Variety'nin haberine göre sitenin var olan 20 editörünün ve yazarının tamamı şimdiye kadar istifa ederek ayrıldılar.

Nisan ayında Univision'dan siteyi satın alan G/O Media, yaptığı ilk açıklamada durumdan dolayı üzüntü duyduklarını belirtseler de kararlarının arkasında olduklarını belirtmişlerdi. Hatta kararlarını spor dışı içeriklerin site trafiğinin sadece %1'ini oluşturduğu şeklinde desteklediler. Ancak editörel kadro bu istatistiğe karşı çıkarak bu oranın aslında gayet yüksek olduğunu vurguladılar. Tüm yazar ekibini kaybeden Deadspin, bunun üzerine yeniden alım yapmak için girişimlere başladı.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER