Apple TV+'ta yayınlanacak Foundation uyarlamasının başrolleri belli oldu

Apple TV+'ta yayınlanacak Foundation uyarlamasının başrolleri belli oldu
Apple'ın yeni online platformu Apple TV+'ta bilim kurgu yazarı Isaac Asimov‘un Foundation (Vakıf) üçlemesinin dizi uyarlamasının ekrana geleceğini Nisan 2018'de duyurmuştuk. Projenin başrolleri nihayet belli oldu. Lee Pace ve Jared Harris kadroya katıldı.

1942-1950 yılları arasında Astounding Magazine’de sekiz kısa hikaye olarak yayınlanan seri, takip eden yıllarda üç kitap halinde yayımlandı. 1982 yılında Asimov olayları kronolojik olarak devam ettirerek iki kitap daha yazdı ve onlara iki öncül kitap da eşlik etti. Asimov'un hikayeleri Edward Gibbon‘ın 1776’da yayınlanan Roma İmparatorluğu’nun Gerileyiş ve Çöküş Tarihi kitabındaki fikirlerine dayanıyor.

İnsanlar, galaksinin her tarafına dağılmış gezegenlerde Galaktik İmparatorluğun kuralları altında yaşamaktadırlar. Binlerce yıldır gezegenler bu medeniyetle yönetilmektedir. Hari Seldon, geleceği okuma-görme yeteneklerine sahiptir ve yakın bir zamanda imparatorluğun çökeceğini öngörür. Galaktik savaş kaçınılmazdır ve Karanlık Çağ gelecektir. Seldon, gerekli düzenlemeler yapılırsa çağın 1000 yıllık bir süreye indirilebileceğini hesaplar ve iki vakıf kurar.

Biri galaksinin bir ucunda kurulmuş, yetenekli sanatkar ve mühendisler tarafından imparatorluğun sahip olduğu bilgiyi korumakla ve geliştirmekle yükümlüdür; diğerinin ise amacı ve yeri bilinmemektedir. Birinci vakfın üyeleri Seldon’ın tahminlerinin de ötesinde bir rolleri olduğunu fark ederler.

Harris, bahsi geçen Hari Seldon'u canlandıracak. Pace ise galaksinin şimdiki hükümdarı Brother Day'e hayat verecek. Dizide Skydance şirketi yapımcı, David S. Goyer showrunner olarak yer alıyor.BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER