Başka Sinema Ayvalık Film Festivali'nde bugün neler var? (7 Ekim 2019)

Başka Sinema Ayvalık Film Festivali'nde bugün neler var? (7 Ekim 2019)
Ma’adra Binası güne öğrenci atölyeleriyle başlayacak. Sabah Çiçek Kahraman ile Aziz İmamoğlu İzmir, İstanbul, Diyarbakır ve Antep’ten festivale gelen öğrencilerle kurgu üzerine bir atölye yapacak. Ardından Katriel Schory düşük bütçeyle film yapımıyla ilgili bir atölye yapacak, öğleden sonraysa Hollywood Reporter yazarı, film eleştirmeni Boyd van Hoeij film grameri hakkında bir çalışma yapacak.

Sabah seanslarında Vural sineması Onun Adı Petrunya filminin yönetmeni Teona Strugar Mitevska’yı ağırlayacak. Yine sabah 12 seansında Bal Ülkesi’nin Sanat Fabrikası’ndaki gösteriminde belgeselin kahramanı yaban arısı yetiştiricisi Hatice Muratova ve görüntü yönetmeni Samir Ljuma izleyicilerle buluşacak. Saat 14’teyse İskoçya’nın en renkli karakterlerinden Jim Haynes’i anlatan Jim’le Tanışmak adlı belgeselin ardından yönetmen Ece Ger ve filmin müziklerini yapan Serdar Ateşer izleyicilerin sorularını yanıtlayacaklar. Saat 16.30’da Sanat Fabrikası’nda California Dreaming’in yönetmeni Fabrizio Maltese gösterimin ardından sahnede olacak. 19’da Vural sinemasındaysa Yuva filminin yönetmeni Emre Yeksan ve yapımcısı Anna Maria Aslanoğlu izleyicilerle buluşacak. Ozan Yoleri’nin kısa filmi Aylin ve Burak Çevik’in Aidiyet’i art arda gösterilecek, Aylin’in yönetmeni ve Aidiyet’in başrol oyuncusu Eylül Su Sapan gösterimin ardından sahnede olacaklar.

Bugün “60’ların Düşleri Buhar mı Oldu?” seçkisinin iki filmi peş peşe gösterilecek, ardında da bölümle aynı başlığı taşıyan bir panel var. Alain Tanner imzalı 2000 yılında 25 Yaşına Basacak Olan Yunus saat 12’de, Danny Boyle’un Beatles güzellemesi Yesterday ise saat 14’te Ma’adra Binası’nda gösteriliyor. Gösterimlerin ardından yazar ve müzik yazarı Naim Dilmener’le yazar ve müzik yazarı Derya Bengi bu iki filmden yola çıkıp müzikler ve bazı filmlerden klipler eşliğinde 60’ların düşlerinin arkalarında bıraktığı mirasa bugünden bakacaklar.

Açıkhavada sinema serisinde bu akşam Eski Kız Meslek Lisesi bahçesinde saat 20.30’da gösterilecek film “Yeni Sinefiller: Yeni Mecralar, Yeni Seyirciler” başlıklı seçkide yer alan Boccacio 70’ derlemesinden Federico Fellini’nin yönettiği Dr. Antonio’nun Baştan Çıkışı. Tekrar edelim, sıkı giyinmeyi ihmal etmeyin! BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER