Disney, kanallarında Netflix'in reklamlarını yayınlamama kararı aldı

Disney, kanallarında Netflix'in reklamlarını yayınlamama kararı aldı
Disney'den rekabet ortamını kızıştıracak yeni bir karar geldi. Şirket, ESPN hariç sahip olduğu kanallarda Netflix'in reklamlarını yayınlamama kararı aldı. Bu kanalların arasında ABC, FX ve Freeform da yer alıyor.

Disney'in kararı kendi online yayın platformu Disney+'ın gelecek ayki açılışından önce gelmiş oldu. Variety'nin haberine göre şirketin yeni kararı Netflix'le sınırlı kalmayabilir. Amazon'dan reklam almamayı da değerlendiren Dismey'in kararını dağıtım veya program anlaşması olmayan rakipleri için genişletme ihtimali bulunuyor.

Disney'in sahip olduğu ABC'nin yanı sıra NBC, FOX, CBS ve diğer Amerikan TV kanalları uzun süredir online yayın platformlarından ve kablolu kanallardan milyonlarca dolarlık reklam kabul ediyor. Hatta Amerikan Futbol Ligi'nin 100 milyondan fazla izlenmeye sahip final gecesi Super Bowl'da Amazon'un Hanna ve Jack Ryan, HBO'nun Game of Thrones dizilerinin yanı sıra Netflix'in reklamları da yayınlandı. Hatta Netflix, geçtiğimiz ay FOX'ta ekrana gelen Primetime Emmy Ödülleri'nin gecesinde Breaking Bad filmi El Camino için kanala reklam verdi.

Disney'in özellikle verdiği kararı genişleterek uygulamasının ekonomik boyutunun nasıl olacağını ise zaman gösterecek. Kasım ayıyla birlikte Disney+'ın yanı sıra Apple'ın platformu Apple TV+ hizmete başlayacak. Gelecek yılın Nisan ayında ise NBCUniversal'ın platformu Peacock ve WarnerMedia'nın hazırladığı HBO Max yayına girecek. Disney, online platformlardan Hulu'nun da sahibi.BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER