CBS ve Viacom birleşme kararı aldı

CBS ve Viacom birleşme kararı aldı
A.B.D.'nin önde gelen iki medya şirketi Viacom ve CBS Corp. birleşme kararı aldı.  

İki şirketin birleşmesi 3,600 film başlığının ve 140,000 dizi bölümünün bir araya gelmesi anlamına geliyor. Ayrıca televizyon tarafında CBS, Showtime, The CW (50%), CBS All Access, MTV, VH1, Comedy Central, Paramount Network, Nickelodeon, TV Land ve BET dahil olmak üzere geniş bir kanal portföyü bir arada olacak.

Film bölümünde Paramount Pictures'ın yanı sıra Mission: Impossible serisi, Star Trek ve Transformers gibi seriler bir araya gelmiş oldu. Ortak şirketin ismi "ViacomCBS Inc." olarak kondu. ViacomCBS, geçtiğimiz 12 aylık süreçte içeriğe toplamda 13 milyar dolardan fazla harcama yapmış olmasıyla öne çıkıyor. Ayrıca 750'den fazla projenin prodüksiyon aşamasında olduğu biliniyor.
 
Birleşme sonrası Viacom CEO'su Bob Bakish ortak şirketin CEO'su olarak atanacak ve başkanlığı üstlenecek. CBS'in başındaki Joe Ianniello kurulda yer alacak ve CBS'ten gelen varlıkları gözetecek. CBS CFO'su Christina Spade'in ortak şirketin CFO'su olmasına karar verildi. İki şirketin çoğunluk hissesine sahip Redstone ailesinden Shari Redstone da yönetim kurulunda yer alacak.

ViacomCBS, birleşme sayesinde A.B.D.'de TV izleyicisinin %22'sini elinde tutmuş olacak. Bu yüzde Comcast, Disney, Fox Corporation, Discovery veya WarnerMedia'nın sahip olduğundan daha fazla. Yapılan anlaşmanın 500 milyon dolar civarı maliyet tasarrufu getirmesi bekleniyor. Ayrıca CBS'in hissedarları ortak şirketin %61'ine, Viacom yatırımcıları ie %39'una sahip olacak.

Daha önce de birleşme kararı alan CBS ve Viacom, 2006'da yaklaşık altı senenin ardından ayrılık kararı almışlardı. İkinci birleşme anlamına gelen yeni anlaşmanın yıl sonuna kadar yürürlüğe girmesi bekleniyor.

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER