Stranger Things'in yaratıcıları intihal davasında galip geldi

Stranger Things'in yaratıcıları intihal davasında galip geldi
Netflix'in sevilen dizisi Stranger Things'in yaratıcıları Matt ve Ross Duffer'ın dizinin fikrini çalmakla suçlandığının haberini Nisan 2018'de vermiştik. Duffer Kardeşler, intihal davasında galip gelen taraf oldu. 2012 yapımı Montauk isimli altı dakikalık bir kısa filmin yönetmeni olan Charlie Kessler, davanın görülmesine iki gün kadar kalmışken davasını geri çekti.

Kessler'ın iddiasına göre 2014 yılının Nisan ayında düzenlenen Tribeca Film Festival'indeki bir partide kendisi Montauk'un konseptini kardeşlere anlattı. Dizinin yaratıcıları da kendisinin sunduğu materyalleri sonrasında Stranger Things için kullandılar. Kessler'ın Montauk isimli filminin hikayesi çocuklar üzerinde deney yapan askeri bir tesisin yakınında kaybolan bir çocuk ve oyuncuğa benzeyen, başka boyuttan gelme bir canavar bulunduruyor. Hatta Netflix, 2015'te Stranger Things'e onay verdiğini duyurduğunda ismi 'Montauk' olarak açıklanmıştı. Ancak sonradan hikayesi Indiana'ya taşındı ve projenin ismi Stranger Things olarak değişti.

Açılan davada Kessler'ın talebi iki kardeşin kazandığı paranın üçte biriydi. Dava görüldüğü takdirde Stranger Things'in kendi eserinden alıntılandığını kanıtlaması bekleniyordu. Hatta yargıç geçtiğimiz ay davanın görülmesine karar vermiş ve davayla ilgili kayıtlar için gizlilik kararı alınmasını reddetmişti. Netflix ve Duffer Kardeşler ise Stranger Things'in hikayesiyle ilgili önemli detayların basına sızabileceğini öne sürerek gizlilik kararı istemişti. Ayrıca davayla ilgili ikiye bölme kararı da alınmıştı. Buna göre ilk olarak intihal olup olmadığına karar verilecek, karara göre ikinci kısımda zarar miktarı görüşülecekti.

Kessler yaptığı açıklamada kardeşlerin diziyi bağımsız olarak yarattığını kabul etti. Yaptığı açıklamada anlaşma yapıldığına dair bir ibare yer almıyor ve tarafların dava konusunda maddi bir anlaşma yapılıp yapılmadığı bilinmiyor.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER