Organize İşler Sazan Sarmalı artık Netflix'te!

Organize İşler Sazan Sarmalı artık Netflix'te!
Yılmaz Erdoğan'ın yazıp, yönetip, oynadığı BKM yapımı Organize İşler Sazan Sarmalı, henüz vizyonda üçüncü haftasındayken dünyanın en büyük online seç izle platformu olan Netflix'te yayınlanarak bir ilke imza attı. (Biz benzer bir örnek bulamadık, hatırlayan varsa yorum bıraksın) Toplamda 2 milyon 579 bin 230 seyirciye ulaşan filmin dijital yayını, 15 Şubat akşamı saat 21:00'de Netflix Türkiye'nin sosyal medya hesaplarında duyuruldu. 

Kamu oyu tarafından "Mısır Polemiği" olarak bilinen, yapımcı ve sinema işletmecileri arasında çıkan anlaşmazlık esnasında TRT Habere röportaj veren Yılmaz Erdoğan, Netflix Original yapımı olan Roma filmi üzerinden örnek vererek eğer işletmecileriyle anlaşma sağlanamazsa filmini vizyona sokmayıp, Netflix'e verebileceğinin sinyalini de vermişti. BKM'nin bu ani hamlesi kulislere adeta bomba gibi düştü.

Ertuğrul Özkök, 16 Şubat tarihli Hürriyet gazetesindeki köşesinde konuyu gündeme taşıyan tek gazeteci oldu. Netflix yayını öncesi durumdan haberdar olarak BKM'ye ulaşan, Necati Akpınar ve Yılmaz Erdoğan'la konuşan Özkök durumu, "Onlar bunun dört hafta sonra olmasını istemişler ama Netflix filmi çok beğenmiş ve aynı anda 190 ülkeye girmeye karar vermiş" cümlesiyle aktardı. 

Bu ilginç beyanı okuyunca aklımıza üç seçenek geliyor. 1. Dünya devi Netflix de alaturka yöntemlerle çalışıyor, 2. Vizyon sistemimiz sorunlu, sözleşmesiz ilerleniyor, 3. BKM varolan sözleşmelerden doğacak cezai şartları üstlenmeyi göze aldı. Henüz sözleşmenin detaylarına henüz vakıf değiliz. BKM tarafı sessizliğini sürdürüyor. Netflix Türkiye'nin sosyal medya hesaplarından duyurulan film yayını haberlerine de resmi hesaplar tarafından cevap verilmedi, etkileşime girilmedi. Özetle Ertuğrul Özkök'ün "devrim" olarak tanımladığı eylem henüz üstlenilmedi..

Organize İşler Sazan Sarmalı'nın Netflix'te yayınlanması sosyal medyada da çeşitli tepkilere de sebep oldu. Gün ortasına doğru önce TESİYAP (Televizyon ve Sinema Yapımcıları Meslek Birliği) ardından da SE-YAP birer açıklama yayınlayarak durumdan haberdar olmadıklarını ve bu hamleyi ilgili şirketin ticari kararı olarak değerlendirdiklerini ve meslek birliklerini bağlamadığını açıkladılar. 

Med Yapım- Ay Yapım ortaklığında vizyona giren "Bir Aşk İki Hayat" filmi de sosyal medya gönderilerine "sadece sinemalarda" ibaresi ekleyerek BKM'nin bu hamlesine katılmadıklarının altını çizdiler.

En kibar tanımıyla son kullanıcının kalbini kıran bu gelişmenin sinema iş koluna hayırlı olmasını diliyoruz.

Gelişmeleri bildireceğiz..
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER