Emmy ödüllü grafiker Ömer Gürkan, görsel efekt hazırlamanın bilinmeyenlerinden bahsetti!

Emmy ödüllü grafiker Ömer Gürkan, görsel efekt hazırlamanın bilinmeyenlerinden bahsetti!
Westworld, Lost In Space, The First gibi tüm dünyanın büyük beğeniyle takip ettiği diziler Türk grafiker Ömer Gürkan imzası taşıyor.

Emmy Ödüllü Grafiker

İstanbul Üniversitesi Görsel İletişim Tasarım bölümünü bitirdikten sonra Los Angeles'ta ünlü Gnomon Görsel Efekt Okulu'nda eğitim alan Ömer Gürkan, Amerika'da yaşıyor ve ünlü ShadeVfx şirketinde çalışıyor. 

HBO, Netflix, Tnt, Hulu ve DC gibi dünyaca tanınan yapım şirketlerinin dizi ve filmlerinde görev alan Ömer Gürkan'ın çalıştığı ShadeVfx şirketi, Westworld'un birinci sezonuyla da 2017 yılında 69. Emmy ödüllerinde En İyi Görsel Efekt dalında  Emmy ödülü aldı. 

Gürkan, Gnomon'da, 3D visual effects öğrenimi gördüğü dönemde iki yıl üst üste en başarılı proje ödüllerine layık görüldü. ShadeVFX sirketinde hala 3D generalist olarak calışan Ömer Gürkan, Westworld, Lost in Space, The First  gibi büyük dizilerde ve Justice Leauge, Anabelle, The Nun gibi filmlerde visual effectler yaptı ve yapmaya devam ediyor.

Başarılarıyla Amerika'da adını duyuran Ömer Gürkan, görsel efekt ve bilgisayar grafiklerinin günümüz dünyasında film ve dizilerde rolünün genişlediğini ve önemli katkılarının bulunduğunu belirtiyor.  Gürkan, bu durumu çalıştığı dizi ve filmler üzerinden örnek vererek de anlatıyor; "Operation Finale”, adında bir filmde çalışırken elimize geçen tek görüntü, başrol oyuncusu Oscar Isaac’in yeşil perdenin önünde oturup sigara içmesiydi. Bizden istenilen sahne, Oscar Isaac`in Tel Aviv`de denize karşı bir şekilde güneş batarken sigara içmesiydi.

Matte Painting’ci arkadaşım, ilk önce Tel Aviv binaları bulup güneş sahil ve deniz fotoğraflarıyla onları photoshop programında birleştirip  aynı dünyaya koyarken, ben binaları basit bir şekilde 3 boyutlu modelledim. Aynı zamanda compositing’ci iş arkadaşlarım yeşil perdeyi silmek ve Matte Paintingci ile birlikte yarattığımız Tel Aviv görüntüsünü oyuncu ile aynı sahneye sokmakla görevliydi. Bu sahneyi şirket içinde 2 haftada hızlıca bitirdik.

Böyle bir sahnenin prodüksiyonun iyi olmasından dolayı temiz ve çok eğlenceli bir işti. Fakat bazı film veya dizilerde bizden istenilen bilgisayar efektleri çok karışık da olabiliyor. Mesela, TNT`nin The Last Ship adındaki dizisinde, oyuncunun yeteri kadar ellerini serbest bırakmayarak ölmesinden dolayı bu sahnenin üzerinde çalışmamız gerekti.

Bizden oyuncunun kolunu alıp daha serbest bir hale getirerek onun daha “ölü” gibi gözükmesi istendi. Kısaca aktrisin oyunculuğunu yapay yollarla geliştirdik. Bu sadece 2 saniyelik bir görüntü olmasına rağmen, Tel Aviv sahnesinde harcadığımızdan çok daha fazla zaman aldı."BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER