Mondros Mütarekesi, 100. yıl dönümünde TRT Haber'de ekrana gelecek!

Mondros Mütarekesi, 100. yıl dönümünde TRT Haber'de ekrana gelecek!
TRT Haber ekranında 1 Kasım Perşembe günü yeni bir belgesel programı başlayacak; İmzaların İzinde.
 
Osmanlı Devleti’nin son dönemi ve Milli Mücadele yıllarında işgalci güçlerin Türkiye’yi bölmek amacıyla yaptığı antlaşma, konferans ve görüşmeleri konu alacak “İmzaların İzinde”nin ilk bölüm konusu Mondros Mütarekesi olacak.
 
Belgeselde Mondros Mütarekesi’nin öyküsü bütün ayrıntı, özel görüntü ve belgeler ile izleyici ile buluşacak.
 
1 Kasım Perşembe saat 22.20’de ekrana gelecek İmzaların İzinde “Mondros Mütarekesi”nin içeriği ise şöyle;
 
Limni Adası’nın Mondros Limanı’na demirlemiş İngilizlere ait Agamemnon zırhlısında 30 Ekim 1918’de İtilaf Devletleri temsilcileriyle Osmanlı Devleti Heyeti arasında imzalanan Mondros Mütarekesi, hem bir dönemin sonu hem de bir başka dönemin başlangıcıydı. Osmanlı Devleti’nin mütareke talebini İngilizlere, General Charles V. F. Townshend iletmişti. General Townshend, Birinci Dünya Savaşı’nda Kut’ulAmare’de Osmanlı’ya karşı savaşmış, 1916’da Halil Paşa komutasındaki Osmanlı Ordusu tarafından esir alınıp İstanbul’a getirilmiş, savaş yılları boyunca Büyükada’da misafir edilmişti. Osmanlı Devleti’nin mütareke isteğinde bulunduğunu öğrendiğinde “özgürlüğüne karşılık” arabulucu olabileceğini önce Bahriye Nazırı Rauf Bey’e, ardından da Sadrazam Ahmet İzzet Paşa’ya iletmiş, bu istek kabul edilmişti.
 
25 maddeden oluşan Mondros Mütarekesi’nin altında İtilaf Devletleri adına İngilizlerin Akdeniz Donanması Başkomutanı Amiral Sir Arthur Calthorpe’un, Osmanlı Devleti adına ise Bahriye Nazırı Hüseyin Rauf Bey, Hariciye Müsteşarı Reşat Hikmet Bey ve Erkanı Harbiye Kurmaylarından Sadullah Bey’in imzası vardı. Ağır mütareke koşulları Osmanlı Devleti’ni teslim almayı amaçlıyordu. Ancak üzerine ölü toprağı serpilmeye çalışılan bir millet bu ağır koşullara itiraz edecek, meydanlara çıkıp canı pahasına vatanını savunacaktı. Mondros Mütarekesi, sonu Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kuruluşuna kadar uzanacak olan topyekün mücadelenin de başlangıcı olacaktı. BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER