Reyting Analizi: Hafta sonunun çok izlenenleri Kalk Gidelim ve Yaparsın Aşkım oldu

Reyting Analizi: Hafta sonunun çok izlenenleri Kalk Gidelim ve Yaparsın Aşkım oldu
Ağustos ayının üçüncü haftasında ekranda bayram öncesi sessizliği hakimdi. TRT1'in Kore uyarlaması dizisi Elimi Bırakma, dün akşam özel bölüm yayınlayınca meydan Fox Türkiye'nin başarılı formatı Yaparsın Aşkım'a kaldı. Format, Total'de 3.40 reyting, 12.47 share; 20+ABC1'de 2.75 reyting, 11.06 share alarak birinci oldu. AB kategorisinde ise liderliği Kanal D'nin yayınladığı yabancı sinema Thor'a kaptırdı. 

Star Tv Bayram boyunca tekrar bölümlerini yayınlayacağını duyurduğu Erkenci Kuş ile ilk 10'a girmeyi başardı. Dizinin tekrarları Total'de 6'ncı, AB ve 20+ABC1 kategorilerinde 5'inci oldu. İzlenme oranları listesinde ilk 5'te kendine yer açan bir diğer kanal ise Güldür Güldür Show'un tekrarlarıyla Show Tv oldu. Kanal D, sezonda Pazar akşamı yayınladığı Çocuklar Duymasın'ı yeni sezonda hafta içine alarak Çarşamba yayınlamaya başlamıştı. Sezonda Pazar akşamında program yayınlamayı planlayan kanal haftayı film yayınlayarak kapattı. Atv ise Mumya Dönüyor ile pazar akşamını Total'de ikinci, AB'de yedinci; 20+ABC1 kategorisinde ise dördüncü oldu. Elimi Bırakma'ya kolaj bölüm yayınlayan TRT1, pazar akşamı izlenme listesinde ilk 10'a giremedi. 

Cumartesinin izlenme oranları da gayet sürprizsiz dağıldı. TRT1'in sezonu erken açan sürpriz atı Kalk Gidelim, her üç kategoride de birinci oldu. Yaparsın Aşkım Total ve 20+ABC1'de ikinci olurken kanal Ana Haber ile AB kategorisinde ikinci olarak günü kârlı kapattı. Atla Gel Şaban'ı yayınlayan Star Tv listede ilk beş'e girmeyi başardı. Atla Gel Şaban'ın ardından yayınlanan ve gişe rekortmeni Fetih ise ilk 10'a giremedi. 

Yeni sezona ağzında altın kaşıkla giren kanallar Tv8, Fox Türkiye ve atv olacak. Kanal D, Star Tv, TRT1 ve Show Tv bu üç kanaldan artan pastayı paylaşma savaşına girişecekler. Açıkçası en çok Show Tv'nin yayın prototipini merak ediyoruz.Uzun zamandır eldeki kısıtlı imkanları doğru değerlendirerek biraz da şans yardımıyla "Televizyonculuk" yapmaya çalışan bir kanal olarak dikkat çekiyor. Kanal bu sezon Prime Time'da ciddili bir atak da planlıyor olmalı. 

Uzun zamandır Show Tv'de dikkat çekecek oranda öne çıkan yani 'tutmuş' bir drama olmadı. İçerde'nin rüzgarından ve başarısından faydalanarak yürüyen Çukur'u saymazsak, kanal bir süredir kadın seyircisiyle arasına mesafe koymuştu. Bu sezon This Is Us esinlenmeli Keşke Hiç Büyümeseydik ve aile draması olarak konumlandıracağımız Gülperi gibi projelerle bu mesafeyi kapamayı planladığı aşikar. Ay Yapım'ın henüz cast çalışmalarına başlamadığını duyurduğu Çarpışma kod adlı projesi de sırada... Kanalın henüz adı dedikodu kazanlarına düşmemiş birkaç dizi hazırlığı daha var. Bakalım erkek seyirciyi cepte sayan kanal, bu sezon yaptığı ataklarla kadın seyirciyi de renklerine bağlayabilecek mi?

Sektördeki duraklama devrini beş gün dizi, iki gün program formülüyle atlatmayı deneyecek; ancak 7 gün dizi yayınlamaktan vazgeçmeyecek olanlar da var. Kesesine güvenen yürüsün elbette! Kanallar her sezon olduğu gibi yaz ekranında hafta içi yayınlayarak güçlendirdikleri bazı projeleri sezon açılınca hafta sonuna kaydıracaklar. Örneğin Star TV'de yayınlananErkenci Kuş bu projelerden biri. Kanalın büyük umutlar beslemeden Salı akşamı yayına aldığı ancak yaz boyunca yüksek izlenme oranları alarak sürpriz yapan bu romantik komedi; Ufak Tefek Cinayetler'in sezon açmasıyla hafta sonuna taşınacak. Erkenci Kuş, yaz sezonunda salı akşamı yayınlanarak kanala nefes oldu. Maliyetinin düşük olması kâr oranını da yükseltiyordur. Ancak bu kriterler UTC'yi yerinden edecek kadar güçlü değil.

32'nci bölümüyle sezon finali yapan Ay Yapım projesi Ufak Tefek Cinayetler orta şiddette bir hikaye yorgunluğuyla tatile girdi. Sezonun en dikkat çeken, reklam verenin de gözdesi haline gelen, sezon finaline 6-7 bandında giren UTC'nin Ocak ayına kadar ekranda kalabilmesi için çok iyi bir sezon açılışı yapması ve yayında yüksek oranlar alması gerekiyor. Elbette bu durum sadece UTC için değil maliyeti yüksek bütün devam dizileri için geçerli. Zira kanallar yeni sezonda kemer sıkma politikası uygulamaya karar vermişken, maliyeti yüksek devam işlerin yayında 8-9 bandından aşağı düşmemesi gerekiyor. Aksi halde, gelsin kaos!

İş bu sebeple 2018-2019 sezonu hayli ilginç bir sezon olacak, herkese bol şans!BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER