Disney, 21st Century Fox teklifini 71.3 milyar dolara çıkarttı

Disney, 21st Century Fox teklifini 71.3 milyar dolara çıkarttı
Disney ve Comcast arasındaki 21st Century Fox rekabeti kızışmaya başladı.

Geçtiğimiz yılın Aralık ayında Disney, 21st Century Fox'u ve ona bağlı varlıkları satın almak için 52.4 milyar dolarlık bir teklifte bulunmuştu. Ardından Comcast devreye girerek geçtiğimiz hafta 65 milyar dolarlık bir teklifte bulundu. Disney ise Comcast'in teklifine karşılık vererek ilk teklifini 71.3 milyar dolara çıkarttı.

Hatta Disney, Fox'un 13.8 milyar dolarlık borcunu da devralacağı için toplam işlem hacmi 85.1 milyar dolara çıkacak. Satış gerçekleştiği takdirde miktarın yarısı nakit, yarısı hisse olarak ödenecek. Disney'in satın almak için görüştüğü varlıklar arasında Fox'un film ve TV stüdyosu, FX, NatGeo, Hulu'daki %30 hissesi, Star India ve Sky'daki %39'luk hissesi dahil olmak üzere uluslararası varlıkları da yer alıyor.

Disney'in CEO'su Bob Iger, kendi şirketlerinin Comcast'e oranla onay almalarının daha kolay ve zamanlamasının daha iyi olduğunu belirtti. Hatta buna yönelik AT&T ve Time Warner örneğini verdi. İki şirket arasındaki 85.4 milyar dolarlık birleşme rekabete zarar vereceği nedeniyle davalık olmuş, birkaç gün önce mahkeme haftalar süren süreci sonlandırarak Adalet Bakanlığı'nı haksız bulmuş, birleşmeyi onaylamıştı.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER