Endemol Shine Group'ın satışı için hazırlıklara başlandı

Endemol Shine Group'ın satışı için hazırlıklara başlandı
Türkiye ayağı batan ve pek çok isimle davalık olan Endemol Shine Group'tan yeni bir haber geldi. CNBC'nin haberine göre dünyanın en büyük uluslararası TV prodüksiyon ve dağıtım gruplarından birisi olan şirket, muhtemel bir satış için harekete geçti.

Big Brother, Masterchef, Black Mirror ve Peaky Blinders gibi popüler birçok projenin yapımcısı olan ESG'nin %50'si 21st Century Fox'a, diğer yarısı Apollo isminde bir yatırım şirketine ait. Habere göre iki şirket alıcı bulunması durumunda şirketi satma üzerinde anlaştı ve bunun için Deutsche Bank ile Liontree'yi görevlendirdi. Muhtemel satış gerçekleşirse borçlar dahil olmak üzere 2.5-4 milyar dolar arasında bir değere alıcı çıkması bekleniyor.

Endemol ve Shine şirketleri 2014 yılında prodüksiyon ve dağıtım alanlarında büyümek amacıyla birleşmişlerdi. Ayrıca şirket bünyesinde geniş çaplı içerik satışı yapmasıyla öne çıkan Endemol Shine International'ı da bulunduruyor. CNBC'nin haberine göre FOX, Apollo'nun olan yarıyı alma teklifini geri çevirdi.

21st Century Fox birkaç aydır Disney ve Comcast ile Fox'un satışı üzerine görüşmelere devam ediyo. Hatta Endemol Shine Group da satın almaya dahil varlıkların arasında yer alıyordu. Ancak ESG'nin satışında ilerleme kaydedilmesi durumunda henüz onaylanmayan FOX'un satış anlaşmasından çıkarılması bekleniyor.

Merkezi Amsterdam'da bulunan Endemol Shine, geçtiğimiz yıl dünyanın 79 bölgesinde 800'den fazla prodüksiyonun içinde yer aldı. Deadline sitesi iki ay kadar önce ITV'nin grubu alabileceğine dair bir haber yayınlamıştı. Şirketin olası alıcılarının ardında All3Media ve FremantleMedia da yer alıyor.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER