Araf, Türkiye prömiyerini 37. İstanbul Film Festivali’nde yapacak!

Araf, Türkiye prömiyerini 37. İstanbul Film Festivali’nde yapacak!
Ödüllü yönetmen ve akademisyen Didem Pekün’ün “Tülay German: Kor ve Ateş Yolları” ile “Zarlar ve İnsanlar”dan sonra üçüncü deneysel belgesel filmi “Araf” Türkiye prömiyerini 37. İstanbul Film Festivali’nde yapacak. Geçtiğimiz ay Berlin Film Festivali’nin Forum Expanded bölümünde prömiyerini yapan film 37. İstanbul Film Festivali’ninde Ulusal Belgesel Yarışması’nda yer alıyor. Filmin gösterimi 13 Nisan Cuma günü 19.00’da Pera Müzesi’nde gerçekleşecek.
 
Hem bir deneme film, hem de hayaletsi bir karakter olan Nayia’nın güncesi olan “Araf” savaştan bu yana sürgündeki Nayia’nın Srebrenica soykırımının 22. Yıldönümü anması için geri dönmesi ile başlıyor. Nayia’nın Srebrenica ve Saraybosna’dan Mostar’a uzanan yolculuğunu aktaran “Araf”, aşırı hırsla gelen önlenemez yenilgiye karşı iyimserlik ve cesaret gibi zıtlıkların izini Nayia’nın yurdundan ayrılışı ve savaş sonrasında dönüşü üzerinden sürüyor.
 
Didem Pekün’ün yazıp yönettiği filmin, görüntü yönetmenliğini Petros Nousias yaptı. Yunanistan, Boşnak, Türkiye ortak yapımı filmin yapımcılığını ise Maria-Thalia Carras ve Olga Hatzidaki beraber üstleniyor. “Araf” ayrıca İstanbul Film Festivali’nden önce Atina’da “Geometries” isimli sergide Mart ayında sergilenmeye başlayacak.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER