Pera Film’in “Bölünmüş Benlik” film programı 4 Mart'a kadar devam ediyor!

Pera Film’in “Bölünmüş Benlik” film programı 4 Mart'a kadar devam ediyor!
Pera Müzesi, Bana Bak! sergisi kapsamında Bölünmüş Benlik film programını sunuyor. Program adını İskoç psikiyatrist Ronald David Laing’in ilk kitabından alıyor. Pera Film’in 04 Mart tarihine kadar sinemaseverlerle buluşturduğu Bölünmüş Benlik film programı, kimlik, temsil ve görenek kavramlarının beyazperdedeki yansımalarını araştırıyor.

04 Mart’a kadar devam edecek seçkide, R.D. Laing’in ‘Düğümler’ini Filme Okumak (David Lamelas, 1970), Morvern Callar (Lynne Ramsay, 2002), Plaj Fareleri (Eliza Hittman, 2017) ve Kutsal Geyiğin Ölümü (Yorgos Lanthimos, 2017) yer alıyor.

R.D. Laing’in ‘Düğümler’ini Filme Okumak (Reading Film from ‘Knots’ by R.D. Laing), İskoç psikiyatristin Düğümler kitabından sayfaların, yönetmen David Lamelas tarafından filme çekilmesinden oluşuyor. Alan Warner’ın 1995 tarihli romanından uyarlanan Morvern Callar, genç bir kadının sevgilisinin ani intiharını kendi özgürlüğüne kavuşmak amacıyla değerlendirmesini işliyor. David Lamelas yönetmenliğindeki film, hikâyesi yanı sıra atmosferiyle de dikkat çekiyor. Plaj Fareleri (Beach Rats), Brooklyn sokaklarında yaşayan Frankie’nin kimliğini sorgulamasını ve kendini keşfetme çabasını konu alıyor. Yönetmen Eliza Hittman, filmde karakter tahliline ayrı bir derinlik kazandırıyor. Kutsal Geyiğin Ölümü (The Killing of a Sacred Deer) başarılı bir cerrah ve babasının boşluğunu onunla doldurmaya çabalayan bir ergen etrafında dönüyor. Yunan yönetmen Yorgos Lanthimos’un The Lobster’dan sonra İngilizce çektiği bu ikinci film, aile, suçluluk duygusu ve sınıf ayrımı gibi kavramları içeriyor.

Pera Film’in Bölünmüş Benlik adlı programı, 04 Mart 2018 tarihine kadar ücretsiz izlenebilir.

Gösterim Programı

2 Mart Cuma
19:00R.D. Laing’in ‘Düğümler’ini Filme Okumak (15’) + Sığınak (95’)
Reading Film from ‘Knots’ by R.D. Laing + Asylum

3 Mart Cumartesi
14:00 Plaj Fareleri (98')
Beach Rats

16:00 Morvern Callar (97’)

18:00R.D. Laing’in ‘Düğümler’ini Filme Okumak (15’) + Sığınak (95’)
Reading Film from ‘Knots’ by R.D. Laing + Asylum

4 Mart Pazar
16:00Kutsal Geyiğin Ölümü (121')
The Killing of a Sacred DeerBİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER