Reyting Analizi: Sen Anlat Karadeniz çarşambanın ayarını bozdu!

Reyting Analizi: Sen Anlat Karadeniz çarşambanın ayarını bozdu!
Yayına çıktığı ilk günden itibaren çok yüksek izlenme oranları alan Diriliş Ertuğrul'un, çarşamba akşamını açık ara lider bitirmesi aynı güne iş girmek isteyen herkesi tedirgin ediyordu. Yazın yayına giren TMC projesi Meryem, Diriliş'in yokluğundan yararlanarak seyirci rüzgarını arkasına almış, sezon başladığında da direnmeyi başarmıştı. Çarşamba'nın kabusu haline gelen Diriliş'in karşısında panelin açığına bakarak ve ihtiyaçlar saptanarak planlanacak alternatif bir hikayenin yaşama şansı olduğunu daima savunduk. Tarihi drama izlemeyi sevmeyen bir kitlenin farklı bir hikayeyi takip etme olasılığı yüksekti. Geçen hafta yayınlanan analiz yazısında da kendi rüzgarını yaratabilecek bir hikayenin tutma şansının yüksek olduğundan bahsetmiştik.

Dün gece Atv'de yayına giren, Osman Sınav tasarımı Sen Anlat Karadeniz bu iki ipucunu doğru değerlendirerek ilk bölümüne seyirci çekmeyi başardı. Tanıtımlarında "Kadına Şiddet" temasını son derece doğru kullanan ve seyircinin dikkatini çekmeyi başaran Sen Anlat Karadeniz, dün gece bütün çapaklarına rağmen son derece dinamik akan bir bölümle yayına girdi ve Total'de 9.63 reyting, 19.44 share; AB'de 5.82 reyting,13.56 share ve 20+ABC1 kategorisinde ise 7.41 reyting, 16.06 share alarak Diriliş'in ardından listede tepeye yerleşti. Dizinin dün gece yayınlanan tekrarı da yüksek sonuçlar almış. Şimdi dananın kuyruğu ikinci bölümde kopacak. Hikaye,yakaladığı bu rüzgarla seyircinin yelkenini şişik tutabilirse başarılı sonuçlar alarak yoluna devam eder. Yok, ikinci bölümden itibaren dümeni cılk klişe bir aşk hikayesine doğru kırarsa, karşısına çıkacak ilk güçlü rakiple koltuğundan kalkar. Bütün ekibe bol şans diliyoruz.

Kanal D'nin çarşamba akşamı yayınladığı başarılı uyarlaması Meryem, yaklaşık dört haftadır durgun denizlere yelken açmıştı. Star TV'nin yayınladığı  Babamın Günahları adındaki uyarlaması da ortalama 2 reyting alarak çarşamba akşamı kanalın seyirci kaybetmesine sebep oluyordu. Dün geceden en çok etkilenenler yine Meryem ve Babamın Günahları olmuş. Her iki hikaye de seyircisini Sen Anlat Karadeniz'e kaptırmış gibi görünüyor. Geçen hafta Total'de 4.49 reyting alan Meryem dün geceyi 2.82 reyting alarak 21'inci olarak bitirmiş. Aynı kategoride Babamın Günahları 1.40 reyting alarak 51'inci olmuş. Her iki dizinin de ekran ömrü ne yazık ki çok kısaldı. Özellikle Babamın Günahları çok yakında bayrağı kanalın komedi projesi Jet Sosyete'ye teslim edebilir. 

TRT1'in tarihi draması Diriliş Ertuğrul cephesinde değişik bir şey yok. Proje, reyting listesi bağlamında analizciler için oldukça sıkıcı seyrediyor. Dün gece her üç kategoride de lider olan dizi share rekoru kırmaya devam ediyor. Diriliş dün gece Total'de 31.96, AB'de 36.15 ve 20+ABC1'de 34.82 share aldı. Dizinin özeti de yüksek izlenme oranlarıyla listede saf tuttu. Fatih Portakal'ın sunduğu Ana Haber Bülteni'ni kenara koyarsak Yaparsın Aşkım adındaki format ile çarşambayı geçiştiren Fox Türkiye prime time'da vasat bir gün geçirmiş. Show Tv'nin cankurtaran simidi olan Güldür Güldür Show ise Total'de 4.08 reyting, 7.97 share aldı. Format diğer iki kategoride daha başarılı sonuç alarak kanalı ilk 10 listesinde tutmayı başardı. 

Ocak ayı biterken bu akşam Show Tv'de yayına girecek olan Yuvamdaki Düşman ile birlikte toplamda 5 yeni dizi yayına çıkmış olacak. Şubat-Mart 2018 aralığında ise yayın sırası bekleyen (hazırlık aşaması başlamış ya da resmi olarak açıklanmış) projeler şöyle; Kanal D'de  İnsanlık Suçu (Pastel Film), Boğaziçi Rapsodi (Elizi Yapım), Mehmed: Bir Cihan Fatihi (O3 Medya); Star Tv'de Jet Sosyete (BKM), Börü (Ortak Yapım), Avlu (Limon Film), Nefes Nefese (TMC); Fox Türkiye'de Altın Tepsi (Med Yapım), Adı: Zehra (NTC); Show Tv'de Servet (Ortaks Yapım), Tehlikeli Karım (MF Yapım); Atv'de Bu Şehrin Çocukları (ANS), Masum Değiliz (Koliba), 8. Gün (Ay Yapım),  Bir Zamanlar Çukurova'da (Tims&B) ve henüz yayın kanalı kesinleşmeyen Çukurdere (Pastel), Kalbimin Sultanı (Burhan Özkan), Leke (Tims& B). Bakalım bu projelerden kaç tanesi planlandığı tarihte yayına çıkmayı başaracak, kaçına " Eylül'de Gel" diyecekler?

Reyting listesinin tamamı için TIKLAYINIZ!
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER