Reyting Analizi: Gülizar düşük açtı; Fazilet Hanım ve Yeni Gelin zirvede mutlu!

Reyting Analizi: Gülizar düşük açtı; Fazilet Hanım ve Yeni Gelin zirvede mutlu!
Cumartesi haftanın sıkıntılı günlerinden biri. Seyircinin konsantrasyonu oldukça dağınık. Dün gece ilk bölümü yayınlanan O3 Medya'nın hazırladığı, Çağan Irmak'ın proje tasarımı ve yönetmenliğini yaptığı Gülizar ekran yarışına ne yazık ki düşük başladı. Cumartesi günü boşta gezen ortalama 10 share var, dizi bunu Kanal D'ye kazandırmayı başarmış. 20:00'da yayına giren ve reklamsız ilerleyen Gülizar, kanalı AB'de 4 share'den alıp, 10 share'e taşımış. 15 dakikalıklara baktığımızda dizinin yayını süresince ciddi oranda seyirci kaybetmediğini de görüyoruz. Özellikle Total seyircisi açısından kayıplı ilerlememiş, AB'de ise son blokta küçük kayıplar yaşamış. Elbette dün gecenin sonuçlarını değerlendirirken son dakika gelişmesi olarak yaşanan Afrin Operasyonu'nu ve karne coşkusunu da unutmamak lazım. 

Gülizar'ın aldığı sonucu Kanal'ın 2017 izlenme oranları listesindeki pozisyonu ve olası 2018 hedefi bağlamında değerlendirdiğimizde aslında çok umutsuz değil gibi duruyor. Ancak yine kanalın hedefleri nedeniyle maliyeti yüksek bir işin yapımcısı ve yayıncısının neşeli bir pazar günü yaşayabilmesi için 5-6 bandında izlenme oranı alması da şart. Gülizar'ın yayına geç girmesi de ekran yolculuğu boyunca ayağına bağ olacaktır. Daha erken yani Survivor başlamadan en az 6-7 hafta önce yayına girebilseydi, hikayesini ve karakterlerini sevdirecek kemik bir seyirciye ulaşması daha rahat olacaktı. Lakin kanal işi cumartesiye koyarak gerçekten doğru bir karar almış. Bu durumda Gülizar'ın ikinci bölümden itibaren hızla 4-5 bandına yükselmesi gerekiyor. Aksi halde dizinin ekran ömrü pek de uzun olmayacaktır. Şansı bol olsun!

Cumartesi gecesinin en hararetli rekabeti Total'de yaşanıyor. Show TV'in yayınladığı Süreç Film projesi Yeni Gelin, Total'de 6.45 reyting ve 13.93 share alarak dün geceyi lider bitirdi. Hemen arkasından gelen Star TV'nin projesi Fazilet Hanım ve Kızları ise aynı kategoride 5.79 reyting, 12.48 share alarak kanalın yüzünü güldürdü. Maliyetler açısından bakarsak her iki kanal da dün gece gayet mutlu olmuştur. Fox Türkiye ise Total'de Kalbimdeki Deniz ve TolgShow ile yarışta kalmayı deniyor. Kalbimdeki Deniz, yazar değişikliğinden sonra istediği performansa dönebilecek mi, bunu önümüzdeki haftalarda göreceğiz. Dizi dün gece Total'de 4.72 reyting ve 10.24 share alarak dördüncü oldu. Hemen peşinden yayına giren TolgShow ise 2.94 reyting ve 9.43 share aldı. Total'de dün gece Yeni Gelin'in özeti de iyi iş çıkarmış. Atv'nin mutedil dalgalı kur gibi ilerleyen dizisi Bahtiyar Ölmez ise dün gece Total'de 3.93 reyting alarak kanalı ilk 10'da tutmayı başardı. Tv8 formatı O Ses Türkiye ise düello heyecanının başlamasına rağmen Total'de 8'inci oldu. TRT1 dizisi Kalk Gidelim ise 6.61 share ile Kanal D dizisi Gülizar'ı geçmesine rağmen kanalı ilk 10 listesine sokamadı. 

Günü iki kategoride lider bitiren Fazilet Hanım ve Kızları, AB'yi 15.46; 20+ABC1'i 14.84 share ile tamamladı. Hafta Sonu "Ana Haber Bülteni" performansı da yüksek olan Fox Türkiye, Kalbimdeki Deniz ve TolgShow sayesinde her iki kategoride de 3 bandında reyting aldı ve ilk on listesinde kalmayı başardı. Gülizar, AB'de 9.38 share alarak kanalın ilk beşe girmesini sağladı. Dizi 20+ABC1'de ise 9.35 share alarak dördüncü oldu. Total'in gözbebeği olan Yeni Gelin ise AB'de 2.90 reyting, 6.81 share aldı. Tv8 formatı O Ses Türkiye ise AB'de 4.58 reyting, 20+ABC1'de ise 4.47 reyting aldı ve günü üçüncü bitirdi.

2018 sezonunda Ocak ayını bitiriyoruz. Son düzlüğe girdik. 2017 yılında televizyon son çeyreğe Prime Tiime dizileri bağlamında oldukça bereketli girdi, başarılı diziler yayına girdi. Geçmiş yıllara oranla 2018 Ocak-Mart bloğunun akıbetini yorumlarken seyircide tatlı bir doygunluk hissi olduğunu unutmamak lazım. Söz konusu olan Türkiye'deki izleyi paneli ise kesin cümleler kurmak intihar gibi görünse de bu saatten sonra ekrana girecek projelerin kendi gündemini yaratabilecek güçte, sosyal ve toplumsal rüzgarı olacak hikayelerden oluşması şart gibi görünüyor. Bakınız TRT1'in Perşembe akşamı yayına sürdüğü Mehmetçik Kut'ül Amare gibi... Bu anlamda yayın sırası bekleyen Star TV'nin mini serisi  Börü ve Atv dizisi Sen Anlat Karadeniz de (eğer bir uygulama ve planlama hatası yaşamazsa) bu bağlamda şanslı projelerinden. Seyirci bu sezonda yeni sesler duymaya, klişeleri "yeni" ambalajlarda görmeye hazır olduğunun da sinyalini verdi, Ufak Tefek Cinayetler'i çok izleyerek. İşbu haldeyken yapımcı ve yayıncıların önlerine gelen karbon kopyayla yazılmış senaryoların hiç değilse ambalaj kalitesine aşırılı özen göstermesi şart. 

Reyting listesinin tamamı için TIKLAYINIZ!
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER