Apple Netflix'i satın mı alıyor?

Apple Netflix'i satın mı alıyor?

Citigroup'un analistleri Jim Suva ve Asiya Merchant, Apple'ın Netflix'i satın alabileceği iddiasında bulundu.

ABD'de kısa süre önce çıkan vergi yasası, şirketlere %10 vergi kesintisi ve bir kereye mahsus denizaşırı ülkelerdeki nakdin ülkeye vergisiz getirilmesi imkanını sağlıyor. Apple'ın da yaklaşık 250 milyar dolar civarı nakdi bulunuyor ve bu paranın büyük bir kısmı şimdiye kadar ülkedeki vergi yasaları nedeniyle yurt dışında tutuldu.

Analistlerin raporuna göre son yasa Apple'ın Amerika'ya 220 milyar $ getirebilmesini sağlayacak. Bu durumda şirket dilerse birleşme veya satın almalara ağırlık verebilecek. Citi analistleri de Apple için bu parayla yapılacak en doğru satın almanın Netflix'i almak olduğu iddiasında. Ancak raporda bu ihtimalin %40 olduğuna da yer verilmiş.

Öncelikle 109 milyon üyeye ulaşan ve iyi bir performans sergilemeye devam eden Netflix'in hissedarlarının şirketten vazgeçmeleri için açık bir sebep bulunmuyor. Apple her ne kadar iTunes'a olan ilgiden memnun olsa da son dönemde Netflix, Hulu ve Amazon gibi online video platformlarına olan ilgi oldukça artmış durumda. Şirket de rekabete dahil olabilmek için kendi platformunu bu yıl içinde açmayı planladığını duyurmuştu. Orijinal içerik yatırımına başlayan şirket, bu iş için 1 milyar $ bütçe ayırdı.

Outlander'ın senaristi Ronald D. Moore'un hazırlayacağı uzay dramasına onay veren Apple, daha önce Bryan Fuller ve Steven Spielberg'ün Amazing Stories'i dirilteceğini duyurmuştu. Ayrıca sabah şovlarının anlatılacağı, başrollerinde Jennifer Aniston ve Reese Witherspoon'un olduğu yeni bir dizi de onay almıştı. Eylül ayında Apple'ın Kaliforniya'daki Culver Studios'u prodüksiyonlar için kiralayabileceğine dair haberler de çıktı.

Kaynak: Financial Express
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER